Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wiceminister Szejnfeld: Kobiety, przedsiębiorczość, innowacje


Wiadomości | Inwestycje 2009-09-16 09:53:27

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

- Kobiety w Polsce częściej zakładają nowe firmy, niż w Unii Europejskiej, ponad połowa z nich planuje też rozwój poprzez innowacje powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji Kobiety-MSP-Multimedia, która odbyła się 15 września br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wiceminister Szejnfeld przypomniał, że pozycja kobiety w społeczeństwie XXI w jest coraz mocniejsza. – Dotyczy to także sfery biznesowej i naukowej, zarówno w Polsce i w Europie, jak i na całym świecie. To znak również dla właścicieli firm, aby podczas wyboru członków zarządu przedsiębiorstwa, brali pod uwagę doświadczenie i kompetencje kobiet – powiedział.

Wiceszef resortu gospodarki wymienił też inne mocne strony działających w biznesie kobiet.

Co prawda, są one bardziej zachowawcze i konserwatywne w działaniu od mężczyzn, jednak ich praca przynosi konkretne efekty – podkreślił. – Firmy prowadzone przez nie mają stabilną pozycję i długi okres działalności. Ponadto, zgodnie z badaniami opinii publicznej, prawie 55 proc. „kobiecych” firm deklaruje wprowadzenie innowacji w ciągu 2 najbliższych lat – dodał wiceminister Szejnfeld.

Przedstawił również najważniejsze statystyki dotyczące aktywności biznesowej kobiet.

22 proc. osób rozpoczynających działalność gospodarczą w Polsce to kobiety, co plasuje je, po Francji, na drugim miejscu w Europie i daje znacznie lepszy wynik niż średnia w całej Unii Europejskiej – zauważył wiceminister Szejnfeld.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez wiceministra, kobiety najłatwiej osiągają sukces w mikro, małych i średnich firmach.

Zasiadają one w zarządach co trzeciej firmy sektora MSP – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Jednak ich pozycja traci już na znaczeniu w przypadku dużych przedsiębiorstw. Tylko we władzach 6 firm notowanych na warszawskiej giełdzie są kobiety – dodał.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda, podobnie dobre wyniki osiągają kobiety pracujące naukowo.

- 40 proc. naukowców w Polsce to kobiety, stanowią one również blisko połowę naukowców ze stopniem doktora. Często jednak kobiety, które zrobiły karierę naukową, nie osiągnęły sukcesu zawodowego w zakresie stanowisk kierowniczych w polskiej nauce, o czym świadczy np. ich niewielki odsetek w składzie Polskiej Akademii Nauk – zaznaczył.

*****
Konferencja „Kobiety-MSP-Multimedia” została zorganizowana przez portal kobiety.pl we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. Spotkanie odbył się w ramach Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności.

Obok wiceministra gospodarki Adama Szejfnelda w konferencji wzięli udział m.in. Lidia Adamska – członek zarządu GPW, Halina Kustosz – członek zarządu kobiety.pl oraz Aneta Wilmańska – zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tagi: innowacje przedsiębiorczość kobiety
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
~DorotaK
2010-05-28 12:13:47

po przeczytania artykułu stwierdziłam, że musi się tutaj znaleźć ta informacja ;) trwa właśnie konkurs dla przedsiębiorczych polek, najbardziej innowacyjny pomysł ma szanse zdobyć 100 000 zł, na pewno są tutaj panie, które mają świetne pomysły, więc może się przydać taka informacja, szczegóły są na stronie: http://www.darboven.pl/idee_grant

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE