Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nagrania z kamer zastąpią papierowe protokoły


Wiadomości | Prawo 2009-09-15 08:56:06

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rada Ministrów na jednym z najbliższych posiedzeń zajmie się projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który przewiduje obowiązek nagrywania rozpraw za pomocą kamer wideo. Projekt ustawy jest już po konsultacjach resortowych.

Elektroniczna rejestracja rozprawy to najwłaściwsza droga do najdokładniejszego odtworzenia jej przebiegu. Często się zdarza, że świadek mówi do sądu, sędzia dyktuje wypowiedź świadka protokolantowi i nie zawsze to odpowiada dosłownej treści wypowiedzi świadka – mówi Teresa Romer, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Obecnie procedura cywilna daje możliwość nagrywania przebiegu rozprawy, ale wykorzystanie elektroniki nie jest obligatoryjne. Zakres wykorzystania kamer i magnetofonów zależy od lepszej lub gorszej organizacji sądu. Nowe przepisy mają sprawić, że sprawozdania na papierze będą sporządzane tylko do opisania zawartości nagrania.

Protokolant będzie podawał w nich nazwiska uczestników rozprawy, datę i oznaczenie sądu, a także zarządzenia i orzeczenia wydane na posiedzeniu. Kopie nagrań dźwiękowych (ale bez zarejestrowanego obrazu) będą udostępniane uczestnikom postępowania. Elektronicznego protokołu nie będzie można sprostować.

Zastąpienie papierowych protokołów obrazem z kamer wpłynie znacznie na skrócenie rozpraw, bo sędzia nie będzie musiał dyktować zeznań stron i świadków protokolantowi. Ponadto zapis elektroniczny ułatwi sędziemu sporządzenie uzasadnienia. Strona będzie mogła z kolei lepiej sformułować środek odwoławczy. Urządzenia do nagrywania będą kupowane hurtowo przez sądy wyższego szczebla, np. sąd okręgowy będzie nabywał je dla kilku sądów rejonowych.

Dlaczego posiadanie nagrania z przebiegu rozprawy jest bardzo istotne? Jakie zagrożenia rodzi wprowadzenie obowiązkowego nagrywania przebiegu rozpraw? Dlaczego nagranie może utrudnić pracę pełnomocnikom procesowym? Kiedy nowe przepisy powinny wejść w życie?

Katarzyna Żaczkiewicz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.09.2009 (180) – str. B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: sąd nagranie protokół rozprawa
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 15.09.2009 (180)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE