Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Premier nie może powołać p.o. prezesa ZUS


Wiadomości | Prawo 2009-09-14 08:55:48

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Prawnicy i konstytucjonaliści nie mają wątpliwości. Premier nie może powoływać do pełnienia obowiązków na przykład prezesa ZUS, KRUS czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie ma takiej prawnej możliwości.

Powierzenie pełnienia obowiązków prezesa ZUS może nastąpić, gdy przepisy do tego upoważniają – wskazuje prof. Walerian Sanetra, prezes Sądu Najwyższego.

Tłumaczy, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje tylko możliwość powoływania prezesa ZUS po rozstrzygnięciu konkursu, a żaden przepis nie przewiduje powoływania p.o. prezesa. Dlatego, jego zdaniem, w ustawie powinien być wskazany tryb czasowego powierzania obowiązków prezesa na wypadek np. jego śmierci lub zatrzymania.

Eksperci i prawnicy wskazują, że także w innych ustawach regulujących sposób funkcjonowania i powoływania szefów kluczowych instytucji brakuje przepisów określających ich funkcjonowanie w nadzwyczajnych sytuacjach.

Wystąpiliśmy do Kancelarii Premiera o wskazanie podstawy prawnej, na podstawie której premier powołał Elżbietę Łopacińską do pełnienia obowiązków prezesa ZUS do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Niestety, mimo naszych próśb Kancelaria nie odpowiedziała. Nie można się temu dziwić, bo taka podstawa nie istnieje.

Żaden przepis nie umożliwia powoływania p.o. prezesa ZUS – podkreśla prof. Walerian Sanetra.

Na jakich rozwiązaniach powinna być wzorowana instytucja czasowego powierzania funkcji prezesa? Jakie można podjąć działania, gdy nie jest określony tryb zastępowania prezesa na wypadek jego odwołania, zatrzymania lub śmierci? Czy wszystkie wyższe stanowiska w administracji rządowej są objęte przepisem zakazującym p.o. na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Artur Radwan

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 14.09.2009 (179) – str. 6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: ustawa ZUS podstawa prawna prezez
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 14.09.2009 (179)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE