Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Transfer technologii a rozwój sektora MSP


Porady ekspertów | Badania i Rozwój 2009-09-09 14:14:32

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dynamiczne zmiany w gospodarce światowej zmuszają firmy do nieustannego doskonalenia sposobów funkcjonowania. Pierwsza dekada XXI w. przynosi gwałtowne przeobrażenia we wszystkich obszarach aktywności przedsiębiorstw, eliminując część utartych sposobów działania, deformując istniejące, rutynowo realizowane procedury i zasady kształtujące od lat funkcjonalność firm. Problemem staje się odpowiedź na pytanie jak sobie radzić w erze gwałtownych zmian, globalizującego się i turbulentnego otoczenia...

... przy naciskach konkurencyjnych ze strony wielonarodowych korporacji, o kapitałach pozwalających realizować dowolne zakresy inwestycji. Konieczność dokonywania wewnętrznych zmian w przedsiębiorstwie nie może zostać ograniczona do przedsiębiorstw tracących pieniądze, czy cierpiących na innego typu niesprawności...

Transfer technologii to: „przekazywanie określonej wiedzy technicznej i organizacyjnej
i związanej z nią know-how celem gospodarczego wykorzystania. Transfer technologii to proces zasilania rynku technologiami, stanowiący szczególny przypadek procesu komunikowania się. Należy podkreślić interakcyjny charakter tego procesu, w którym występują rozmaite pętle sprzężeń zwrotnych pomiędzy nadawcami i odbiorcami wiedzy oraz nowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych” (...)

Badania przeprowadzone w 2008 r. dla Technoparku Gliwice, na ponad 100 podmiotach pozwoliły na dokonanie następujących spostrzeżeń:

Niedostatki wyposażenia w nowoczesne technologie firmy z sektora MSP mogą zniwelować poprzez uzyskiwanie przez nie przewag konkurencyjnych w niektórych aktywnościach rynkowych – najczęściej w usługach, czyli tam gdzie kluczowego znaczenia nabiera nie charakter stosowanej technologii, ale zaangażowanie zasobów ludzkich, w tym bezpośredni kontakt z obsługiwanym klientem, wytwarzanie wzajemnych relacji opartych o zaufanie, których bezpośrednią reperkusją może być zwiększony poziom lojalności klientów w kontaktach z MSP.

Dodatkowym atutem sprzyjającym możliwościom rozwojowym MSP w stosunku do przedsiębiorstw dużych jest także fakt tego, iż w sektorze z dominującym udziałem małych firm możliwości wprowadzania zupełnie nowych i bardzo zaawansowanych technologii są wysoce ograniczone, m.in. ze względu na charakter branży.

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu. (link poniżej)

Pliki do pobrania:Transfer technologii a rozwój sektora MSP
Tagi: transfer technologii MSP transfer wiedzy
Źródło: Opracowanie własne eksperta
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE