Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dobór fraz - tajemnica skutecznego pozycjonowania


Porady ekspertów | Marketing 2009-08-31 13:40:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych to niezwykle efektywna metoda promowania firm w sieci. Gwarancją sukcesu zarówno w pozycjonowaniu jak i w realizacji celów biznesowych z tym związanych jest skuteczny dobór słów kluczowych. Okazuje się, że może on sprawiać wiele trudności.

Prawidłowo dobrana fraza powinna przede wszystkim jasno odzwierciedlać tematykę strony. Słowo kluczowe charakteryzuje bowiem oferowane produkty oraz usługi. Powinno się przy tym wybrać taką frazę, która należy do najczęściej wyszukiwanych przez klientów w obszarze danej branży. Warto zauważyć, że profesjonalna analiza pozwalająca wyznaczyć korzystne frazy może przynieść ogromne profity. Dobrze dobrane słowa kluczowe skutecznie zwiększają popularność witryny, co bezpośrednio wspomaga proces zdobywania nowych klientów.

Popularne sposoby doboru fraz.
Obecnie na rynku znajduje się sporo ofert w zakresie pozycjonowania. Poruszając się w gąszczu propozycji różnych firm warto zaobserwować strategię ich działania. Częstym przypadkiem jest, że wybrana przez klienta fraza znajduje się w pierwszej dziesiątce wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę. W tym momencie firmy pobierają opłatę za tę frazę, niezależnie od tego ile razy dziennie jest ona wpisywana do wyszukiwarki.

Spora liczba firm proponuje również swoim klientom frazy łatwe do wypozycjonowania, nie generujące często wzrostu odwiedzin na stronie. Traci na tym sam klient, u którego nie wzrasta sprzedaż. Dlatego tak istotną sprawą jest monitorowanie statystyk odwiedzalności witryny. Na tej podstawie można bowiem skutecznie dobierać lub modyfikować pozycjonowane frazy.

Zauważalny jest także fakt, że firmy pozycjonują podane przez klienta, nie zawsze właściwe frazy, nie proponując mu żadnych lepszych rozwiązań. Natomiast prawdziwie skuteczna fraza nie tylko generuje ruch na stronie, ale przede wszystkim realnie wspiera proces sprzedaży.

W czym tkwi błąd?
Brak sukcesu w pozycjonowaniu może wynikać z konkretnych błędów popełnionych przy wyborze słów kluczowych. Najczęściej związane są one z wyznaczeniem zbyt ogólnych słów, które nie wskazują jednoznacznie na produkt danego klienta.

Ponadto pozycjonowane słowa kluczowe nie zawsze w pełni odzwierciedlają produkty, które Internauci faktycznie znajdują w ofercie danej firmy. Tego rodzaju błędy stanowią najlepszy dowód na to, że pozycjonowanie naprawdę warto powierzyć specjalistom posiadającym w tej dziedzinie doświadczenie.

Skuteczne pozycjonowanie
Naszym zdaniem jednym z najważniejszych etapów pozycjonowania jest gruntowna analiza potencjalnych fraz, które mogłyby zostać wystosowane jako słowa kluczowe. Istnieje możliwość wykonania tego typu analizy jeszcze przed podjęciem zlecenia, korzystając np. z Google Adwords. Dzięki temu można zaproponować klientowi skuteczne rozwiązanie.

Warto również konsultować z klientem wybór fraz. Ostatecznie słowa kluczowe wybiera jednak firma pozycjonująca. W przypadku małych firm początkowo można rozpocząć promocję w oparciu o pozycjonowanie lokalne. Zdarza się bowiem, że Internauci szybciej trafią na stronę danej firmy, w momencie kiedy fraza kluczowa będzie zawierała nazwę lokalną.

Ponadto należy dokładnie przemyśleć wybór słów ogólnych. Tego typu frazy są drogie, mogą co prawda generować duży ruch, często nie przedkładają się jednak na bezpośrednią sprzedaż. Warto skupić się również na analizie fraz bezpośrednio związanych z branżą danego klienta. Należy wziąć pod uwagę nie tylko jakość jego oferty, ale i plany rozwoju firmy, jej konkurencję, a także obecną pozycję na rynku.

Zaufanie i wzajemny dialog to czynniki, które z pewnością wpływają na skuteczny dobór słów kluczowych, przyczyniając się tym samym do skutecznej promocji jaką jest pozycjonowanie.

Skuteczny marketing
Warto zauważyć, że pozycjonowanie to narzędzie marketingowe, które w połączeniu z modelem perswazji AIDA może stanowić doskonałą odpowiedź na oczekiwania odbiorców. Model AIDA ukazuje kolejne reakcje klienta w spotkaniu z produktem. W tym przypadku odpowiednikiem produktu w sieci jest wybrane słowo kluczowe. Zarówno w realnej, jak i wirtualnej rzeczywistości można wyróżnić cztery podstawowe reakcje klienta na dany produkt.

Warto zbudować serwis, który połączy w sobie wszystkie elementy perswazji ukazane w modelu AIDA. Powinien on być odpowiednio zoptymalizowany i pozycjonowany tak, aby bez problemu generował zarówno uwagę odbiorcy, jego zainteresowanie, jak i pożądanie oraz końcową akcję.

Doskonałym przykładem jest pozycjonowanie long tail. Polega ono na doborze szerokiego wachlarza słów kluczowych odpowiadających całej zawartości witryny. Zamiast skupiać się na kilku popularnych słowach kluczowych, pozycjonuje się stronę pod dziesiątkami, a nawet setkami mniej popularnych słów i fraz. Pozycjonowanie long tail może promować wybrane produkty, przez co zdecydowanie przyczynia się do realnego zwiększenia sprzedaży. Należy pamiętać, że promowanie produktów w sieci to również wiedza oparta na zrozumieniu potrzeb i reakcji konsumentów, która jednocześnie wpływa na skuteczny dobór fraz kluczowych.

Profesjonalnego pozycjonowania z pewnością nie można wykonywać idąc „drogą na skróty”. Nie warto popełniać tu standardowych błędów. Pozycjonowanie to przede wszystkim gruntowne analizy oraz badania związane z poszukiwaniem skutecznego rozwiązania, odpowiedniego dla danego klienta.

Potrzeby rynku cały czas ulegają zmianie. Zmienne są również gusta i zainteresowanie odbiorców. Tajemnicą skutecznego pozycjonowania są trafnie wybrane słowa kluczowe, w pełni charakteryzujące ofertę klienta, odpowiadające przy tym na reakcje konsumentów.

Należy jednak pamiętać, że powinny one być w trakcie pozycjonowania cały czas monitorowane i modyfikowane. Wszystkie te działania są bowiem nieodłącznym elementem skutecznej promocji wpływającej na zwiększoną sprzedaż.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

*****
Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash.
Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych.
W latach 2005-2009 jako właściciel firmy Silence! prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną.
Od marca 2009 szef działu e- marketingu w cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon oraz wysokapozycja.
Grzegorz Skiera jest absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra".
Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu.

cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line.
Agencja posiada szeroką ofertę usług dotyczących tworzenia serwisów i portali internetowych, internetowych kampanii reklamowych, projektowania graficznego, hostingu.

Tagi: pozycjonowanie wyszukiwarki SEO
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~mati
2009-08-31 20:17:04

ubieranki

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE