Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Resort pracy opóźnia wykonanie projektów unijnych


Wiadomości | Dotacje 2009-08-27 08:53:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ze względu na brak środków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wstrzymało podpisywanie umów z podmiotami, którym przyznało dotacje w unijnych konkursach. Resort nie wystąpił na czas o uruchomienie środków z rezerwy celowej ministra finansów.

Pieniędzy zabrakło m.in. dla 24 organizacji pozarządowych, które mają realizować unijne projekty dotyczące społecznego nadzoru nad funkcjonowaniem administracji publicznej.

Zgodnie z obowiązującą w tym roku procedurą 40 proc. środków przeznaczonych na przedsięwzięcia unijne realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest zarezerwowane w budżetach poszczególnych ministerstw. Pozostałe 60 proc. pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa.

Resorty odpowiednio wcześniej powinny więc przewidzieć, że w miarę wydatkowania środków będą musiały skorzystać z funduszy zarezerwowanych w rezerwie celowej. Procedura ich przekazywania przez ministra finansów jest skomplikowana i trwa kilka tygodni. Wniosek musi wcześniej zaopiniować minister rozwoju regionalnego.

Resort pracy nie złożył wniosku na czas i zabrakło mu pieniędzy na bieżącą realizację projektów. 24 sierpnia resort informował na stronie www.kapitalludzki.gov.pl, że wystąpił do ministra finansów o przekazanie środków.

Jednak, jak ustaliła GP, dokument, w którym ministerstwo wnioskuje o przekazanie 18 mln zł, dopiero wczoraj dotarł do Departamentu Zarządzania EFS Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

To jest nasze niedopatrzenie. Biuro Administracyjno-Budżetowe, które podlicza środki w miarę podpisywania umów, nie sygnalizowało nam, że zbliżamy się już do ich końca i należy wystąpić o rezerwę – przyznaje Barbara Woszczyk, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w MPiPS.

Dlaczego organizacje pozarządowe nie chcą ponosić ryzyka finansowego? Dla kogo jeszcze zabrakło pieniędzy z rezerwy celowej? Kiedy środki z rezerwy celowej mogą być przekazane resortowi pracy? Na co zabraknie środków, jeśli uwolnienie rezerwy celowej przedłuży się?

Beata Lisowska

Więcej: Gazeta Prawna 27.08.2009 (167) – str. 6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: projekty unijne fundusze UE
Źródło: Gazeta Prawna 27.08.2009 (167)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE