Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Marszałek będzie miał większą władzę nad NIK


Wiadomości | Finanse 2009-08-24 08:23:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozmowa z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.

Panie marszałku, które ustawy po przerwie wakacyjnej powinny być jak najpilniej uchwalone przez Sejm?
-Nie ma projektów, które musiałyby być w trybie bardzo pilnym rozstrzygane z wyjątkiem ustawy o finansach publicznych. Jest ona podstawą do przygotowania budżetu na 2010 rok i musi być uchwalona jeszcze w sierpniu. Prawdopodobnie drugie czytanie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli zostanie przesunięte na kolejne posiedzenie. Trwają bowiem rozmowy cyzelujące projekt między przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej a prezesem NIK. Sprzyjam tym rozmowom.

Dzięki nowelizacji ustawy o NIK pan marszałek dostanie większe niż do tej pory uprawnienia w obsadzaniu stanowisk kierowniczych w Izbie. Przedstawiciel marszałka Sejmu ma zasiadać w komisji konkursowej na stanowiska dyrektorskie. Czemu służy taka zmiana?
-Do tej pory formalna podległość NIK parlamentowi była iluzoryczna. Nie stanowiła rzeczywistej podległości. Niewątpliwie, jeśli wejdzie w życie
nowelizacja ustawy o NIK w kształcie proponowanym przez posłów, to nastąpi wzmocnienie roli marszałka i pośrednio także roli parlamentu w wykonywaniu rzeczywistego nadzoru nad Izbą. Jest problemem ustrojowym kwestia, czy może istnieć instytucja, która kontroluje wszystkie organy państwa i samorządu terytorialnego, a sama nie podlega żadnemu nadzorowi, nawet w sprawach dotyczących wydawania publicznych pieniędzy. A przy tym nie pochodzi z wyboru i nie jest reprezentacją narodu.

Czyli zwiększy się pana władza?
-Powiedziałbym raczej, że propozycja dotyczy poszerzenia uprawnień marszałka w stosunku do wiceprzewodniczących Izby. Dzisiaj marszałek może tylko powoływać wskazanych przez prezesa NIK wiceprezesów. Propozycja poselska natomiast pozwala marszałkowi samodzielne powoływać wiceprezesów, jeśli propozycja prezesa Izby nie byłaby satysfakcjonująca.

Kiedy propozycje prezesa Izby w sprawie obsady jego zastępców mogą nie zadowalać marszałka Sejmu? Czy ingerencja Marszałka w sprawy personalne, może być interpretowana jako wotum nieufności wobec szefa NIK ? Czy marszałek Komorowski zgadza się, że należałoby wprowadzić limit możliwych poprawek do projektów rządowych? Czy i w tym roku Marszałek zrobi remanent projektów opozycyjnych i podda je wszystkie pod głosowania na posiedzeniu plenarnym?

Rozmawiała Katarzyna Żaczkiewicz

Więcej: Gazeta Prawna 24.08.2009 (164) - str. 10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

Tagi: NIK Bronisław Komorowski
Źródło: Gazeta Prawna 24.08.2009 (164)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE