Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

PIP sprawdzi, jak długo trwają umowy


Wiadomości | Kadry 2009-08-21 09:28:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Gazeta Prawna rozmawia z Jolantą Fedak, ministrem pracy i polityki społecznej.

Ustawa antykryzysowa, która wchodzi w życie już w sobotę, przewiduje, że umowy na czas określony zawierane przez firmy mogą trwać maksymalnie 24 miesiące. Od kiedy należy liczyć ten termin: od momentu zawarcia umowy czy wejścia w życie ustawy?

Minęły już, i słusznie, czasy, że minister najpierw pracuje nad ustawą, a potem tłumaczy prawnikom i obywatelom artykuł po artykule, jak należy stosować ustawę. Jest to zadanie dla prawnika, a nie dla ministra. Jeżeli w trakcie stosowania ustawy powstaną kwestie sporne, to jedyną instytucją władną do ich rozstrzygania będzie sąd. Interpretacja ustawy dokonana przez ministra, nawet ministra pracy, nie jest aktem prawnym.

Zanim odpowiem na pana bardzo szczegółowe pytanie, pragnę podkreślić, że ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców pomoże utrzymać miejsca pracy w firmach, które z powodu kryzysu utraciły część zamówień i znalazły się w przejściowych kłopotach finansowych. Dzięki niej, firmy będą mogły przetrwać najgorszy okres i nie być zmuszone do zwolnienia części pracowników.

Ustawa wejdzie w życie 22 sierpnia tego roku. Ograniczeniu do 24 miesięcy podlegają umowy o pracę na czas określony, zawarte począwszy od tego dnia lub trwające 22 sierpnia (w tym przypadku okres 24 miesięcy będzie się liczył od 22 sierpnia).

Po 24 miesiącach umowy terminowe nie będą przekształcać się w umowy na czas nieokreślony. Czy po tym czasie będą więc rozwiązywać się z mocy prawa?

Ustawa nie przewiduje, żeby umowy na czas określony zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące rozwiązywały się z mocy prawa. Jeżeli natomiast pracownik skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego – to niezawisły sąd orzeknie, jakie są skutki zawarcia umowy na okres przekraczający 24 miesiące.

Jaka sankcja grozi pracodawcom, którzy nie będą przestrzegać terminu 24 miesięcy i nadal będą zatrudniać pracowników na umowy terminowe? Czy do umów na czas określony zawartych po wejściu w życie ustawy antykryzysowej nadal trzeba będzie stosować art. 251 kodeksu pracy? Czy dwuletni limit zatrudnienia czasowego (art. 13 ustawy) oraz zasada, że trzecia umowa terminowa przekształca się w stałą (art. 251 kodeksu pracy), będzie dotyczyć też umów na czas określony, które trwają w dniu wejścia w życie ustawy, a termin ich rozwiązania upływa po 31 grudnia 2011 r.?

Rozmawiał Łukasz Guza

Więcej: Gazeta Prawna 21.08.2009 (163) – str. 4-5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: umowa o pracę kodeks pracy ustawa antykryzysowa
Źródło: Gazeta Prawna 21.08.2009 (163)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE