Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

300 mln zł dla innowacyjnych firm z KFK


Wiadomości | Finanse 2009-08-19 09:04:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

- Ponad 300 mln zł na wsparcie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka w znacznej mierze ułatwi przedsiębiorcom pozyskiwanie środków na innowacje ze źródeł zewnętrznych powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas konferencji podsumowującej konkurs Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK) w ramach działania 3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Spotkanie odbyło się 13 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Rafał Baniak przypomniał, że 30 kwietnia br. KFK ogłosił Otwarty Konkurs Ofert na wsparcie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, którego celem było dofinansowanie małych i średnich firm inwestujących w innowacje.

Dzięki dotacjom beneficjenci będą mogli m.in. otrzymać wsparcie obejmujące pokrycie części kosztów zarządzania funduszem kapitału podwyższonego ryzyka – wyjaśnił.

Podsekretarz stanu w MG poinformował także o dużym zainteresowaniu inwestorów uzyskaniem pomocy finansowej w ramach konkursu.

Otrzymaliśmy 27 ofert o wartości przekraczającej 1,5 mld zł przy 777 mln zł wkładu inwestorów – powiedział wiceminister.

Z kolei prezes KFK Piotr Gębala zauważył, że po raz pierwszy w historii konkursu jego uczestnikiem był również inwestor zagraniczny. Zdaniem prezesa KFK dużym sukcesem jest także fakt, że do kolejnego etapu zakwalifikowało się 26 z 27 ofert.

- Będziemy starali się, aby jesienią tego roku sfinalizować pierwsze transakcje, które obejmują projekty zgłoszone do tegorocznego konkursu – zapowiedział.

Wiceminister Rafał Baniak zwrócił również uwagę, że dotacje, które uzyskają przedsiębiorcy w wyniku inwestycji funduszy kapitału podwyższonego ryzyka mają charakter rynkowy.

W działaniu 3.2 wsparcie dla przedsiębiorców polega na dokapitalizowaniu tych innowacyjnych przedsiębiorstw, które w ocenie inwestora mają potencjał rozwojowy i w które inwestycja może zakończyć się sukcesem – podkreślił.

Wiceszef resortu gospodarki zaznaczył, że w okresie spowolnienia gospodarczego trudności w pozyskiwaniu kapitału ze źródeł zewnętrznych są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorców. Wynikają one najczęściej ze słabej bazy kapitałowej firm, braku dłuższej historii działalności i restrykcyjnych wymogów otrzymania kredytu bankowego.

Liczę, że realizowany przez KFK projekt będzie przeciwdziałać sytuacji, w której uzyskanie kapitału przez małych i średnich przedsiębiorców, znajdujących się na początkowym etapie rozwoju jest często niemożliwe – powiedział wiceminister Baniak.

*****
Krajowy Fundusz Kapitałowy został utworzony w 2005 r. 100-proc. akcjonariuszem Spółki jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Istotą jego działania jest inwestowanie na drodze zasilenia kapitałów własnych funduszy lub poprzez udzielenie długoterminowego finansowania dłużnego. KFK nie inwestuje bezpośrednio w konkretne przedsiębiorstwa.

Środki przeznaczone na statutową działalność KFK pochodzą z budżetu państwa, funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz z innych źródeł, np. od instytucji zagranicznych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: finanse innowacje kapitał fundusze
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE