Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Za udostępnienie konta można iść do więzienia


Wiadomości | Prawo 2009-08-19 08:28:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zdarza się, że znajomy chce sprzedać na internetowym serwisie aukcyjnym wycieczkę do ciepłych krajów czy komputer. Osoby, które nie mają takich kont, chętnie korzystają z cudzych serwisów. Niestety, czasem taka grzeczność może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Jeżeli znajomy okaże się nieuczciwy i będzie w ten sposób chciał ukryć swoją działalność, użyczający konta naraża się na zarzut firmanctwa. Można dopuścić się go również w internecie. Grozi za nie odpowiedzialność za długi podatkowe i nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Z firmanctwem mamy do czynienia, gdy podatnik działa w celu zatajenia działalności gospodarczej lub jej rozmiarów pod firmą, nazwą lub imieniem i nazwiskiem innego podmiotu i jednocześnie naraża na uszczuplenie podatek.

Michał Nowacki, doradca podatkowy z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, podkreśla, że przy stwierdzeniu firmanctwa możliwa jest odpowiedzialność karna skarbowa, jak i odpowiedzialność za zaległości podatkowe zarówno firmanta, jak i firmującego.

Czy możliwe jest firmanctwo w internecie? W ocenie Roberta Krasnodębskiego, radcy prawnego z Kancelarii Weil, Gotshal & Manges, udostępnienie swojego konta internetowego w serwisach aukcyjnych dla transakcji innej osobie, nawet na grzecznościowych zasadach, może w skrajnych sytuacjach prowadzić do powstania u osoby użyczającej konieczności zapłaty podatku za tę osobę. Identyfikator aukcji internetowej, tzw. nick, pełni na serwisach aukcyjnych podobną funkcję i mieści się w pojęciu nazwy osoby.

Z jakiego powodu w większości przypadków grzecznościowego użyczenia konta nie będziemy mieć do czynienia z firmanctwem? Czy na sankcje można narazić się już po przeprowadzeniu jednej transakcji? Co jest warunkiem odpowiedzialności firmującego?

Aleksandra Tarka

Więcej: Gazeta Prawna 19.08.2009 (161) – str. 2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek PIT firmanctwo
Źródło: Gazeta Prawna 19.08.2009 (161)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE