Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Internauci chcą płacić za porady


Wiadomości | Marketing 2009-08-06 09:52:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wydawcy prasy mają za sobą trudne I półrocze, a przed sobą jeszcze trudniejszą drugą połowę roku. Sprzedaż gazet co potwierdzają opublikowane wczoraj dane sprzedaży przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy spadła w I półroczu wszystkim tytułom. A z powodu recesji o 20 proc. skurczyły się też wydatki reklamowe w gazetach. Dlatego wszyscy wydawcy stawiają dziś na internet. Inwestują w nowe serwisy, ale jednocześnie mocno postawili na ochronę ich praw autorskich w sieci.

Jak dowiedziała się GP, stowarzyszenie Repropol, powołane przez wydawców prasy, by pobierać pieniądze za wykorzystywanie tekstów w sieci, pracuje właśnie nad tzw. tabelą opłat. Będzie ona precyzować wysokość stawek, jakie płacić będą serwisy internetowe za wykorzystywanie konkretnych treści wydawców.

Pracujemy nad sposobem rozliczania, ale na razie za wcześnie na szczegóły. Będziemy mogli zaprezentować je Ministerstwu Kultury w ciągu najbliższych kilku miesięcy – przyznaje tylko Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy i prezes Repropolu.

Jednocześnie wydawcy szykują się do spotkań z przedstawicielami kolejnych portali internetowych, by rozmawiać na temat sposobu rozliczania się za wykorzystywanie treści w sieci. Już rozpoczęli je z Onetem, największym portalem na polskim rynku, a także z polskim oddziałem Google, właścicielem serwisu Google News, agregatora informacji w sieci.

Teraz czekamy na propozycje Google oraz Onetu w tej sprawie. Będziemy chcieli rozmawiać także z kolejnymi portalami – dodaje Maciej Hoffman.

Czy twórcom powinno się płacić za treści umieszczane w internecie? Za co będą płaciły portale, a za co internauci? Jaka część treści w sieci jest dziś bezpłatna?

Michał Fura

Więcej: Gazeta Prawna 6.08.2009 (152) – forsal.pl - str. A2-A3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: repropol opłaty za treści
Źródło: Gazeta Prawna 6.08.2009 (152) forsal.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE