Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rząd: nie będzie płacy minimalnej dla lekarzy


Wiadomości | Kadry 2009-08-05 10:22:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jesienią przez szpitale może ponownie przetoczyć się fala strajków lub akcja składania przez lekarzy wypowiedzeń z pracy. Coraz głośniej domagają się oni wzrostu płac. Proponują ustalenie dla nich minimalnej pensji i przygotowali w tej sprawie projekt ustawy.

Jak na razie, ani posłowie, ani rząd nie chcą rozmawiać o wprowadzeniu takich gwarancjach.

Jest kryzys i nie sądzę, aby to był dobry czas na rozmowy o podwyżkach – mówi GP Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Także dyrektorzy szpitali podchodzą sceptycznie do roszczeń medyków. Podkreślają, że w ciągu ostatnich dwóch lat ich wynagrodzenia wzrosły. Poza tym w części szpitali już teraz większość środków z kontraktów z NFZ zamiast trafiać na leczenie pacjentów, przeznaczana jest na pokrycie kosztów wynagrodzeń. To odbija się na sytuacji finansowej placówek. A już wiadomo, że w przyszłym roku NFZ przekaże do szpitali o 2 mld zł mniej niż w tym.

Tylko w ubiegłym roku do szpitali trafiło o 8 mld zł więcej od zakładanego w planie finansowym NFZ. Jeżeli zapytać pacjentów, czy odczuli poprawę w dostępie do świadczeń zdrowotnych, odpowiedzą, że nie. To gdzie są te pieniądze – pyta Ewa Kopacz.

Dodaje, że środki te zostały przeznaczone między innymi na wzrost wynagrodzeń pracowników szpitali.

Ani kryzys, ani niższe przychody NFZ nie przekonują lekarzy do rezygnacji z walki o ustalenie gwarantowanej płacy minimalnej. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), jej pomysłodawca, zwrócił się nawet o pomoc do posłów sejmowej Komisji Zdrowia. Jednak odpowiedź była jednoznaczna – nie poprą tego pomysłu.

Ile środków z kontraktu z NFZ przeznaczają szpitale na pokrycie kosztów wynagrodzeń? Jakich stawek płacowego minimum domaga się OZZL ?Czy rząd chce zlikwidować przepis, który od ponad trzech lat, nakłada na dyrektorów szpitali obowiązek przekazywania 40 proc. ze wzrostu wartości kontraktów z NFZ na wzrost płac pracowników ?

Dominika Sikora

Więcej: Gazeta Prawna 5.08.2009 (151) – str. 5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: NFZ wynagrodzenia służba zdrowia
Źródło: Gazeta Prawna 5.08.2009 (151)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE