Kalendarz wydarzeń
Maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ustawa o praktykach absolwenckich przyjęta przez Sejm


Wiadomości | Kadry 2009-07-28 13:00:14

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Odbywanie praktyk absolwenckich bez ingerencji urzędów, na podstawie zgody zainteresowanych stron to najważniejsza zmiana zawarta w ustawie o praktykach absolwenckich. 17 lipca br. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do projektu ustawy, tym samym przyjmując dokument.

Dzięki ustawie, przygotowanej pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, młodzi ludzie będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Dokument uzupełnia zapisy m.in. kodeksu pracy i ustawy o promocji zatrudnienia. Został on opracowany zgodnie z tymi samymi zasadami, co nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nie tworzy zatem kolejnych obowiązków lub zakazów, lecz jedynie ramowo określa prawa przysługujące adresatom przepisów.

- Podobnie jak ustawa o PPP, przepisy o praktykach absolwenckich zostały napisane nie na polskim modelu nakazów, zakazów i kar, lecz na anglosaskim modelu zachęt i dobrowolności. Mam nadzieję, że to dobry początek nowej legislacji w Polsce – powiedział po zakończonych głosowaniach wiceminister Adam Szejnfeld.

Zgodnie z ustawą, umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę. Daje to możliwość odbycia stażu tylko na zasadzie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej, co zmniejszy obciążenie budżetu państwa.

Przyszły stażysta i oferujący praktyki przedsiębiorca uzyskają możliwość elastycznego ułożenia warunków odbycia praktyk. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie przepisów prawa pracy tylko w niezbędnych przypadkach. Dla ochrony praktykantów ustalono jedynie podstawowe ramy prawne realizacji stażu. Są to:

Wszystkie pozostałe kwestie związane z praktykami będą mogły zostać ustalone między przyszłym stażystą a jego pracodawcą.

***

Ustawa o praktykach absolwenckich to kolejna inicjatywa legislacyjna wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Sekretarz Stanu w MG kieruje m.in. pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, z którego większość ustaw, weszła już w życie. W skład pakietu wchodzą m.in. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Tagi: praktyku absolwenckie praca
Źródło: www.mg.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE