Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jeszcze w lipcu parafujemy umowę z Gazpromem na lata 2010-2022


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-07-24 09:16:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozmowa z Maciejem Kaliskim, dyrektorem Departamentu Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki.

Wciąż nie dostajemy 1 mld m sześc. gazu, który miał dotrzeć w ramach nierealizowanego kontraktu z RosUkrEnergo (RUE). Czy ta luka zostanie zapełniona jeszcze w tym roku?

– Prowadzimy rozmowy z Gazpromem. Dotyczą one przede wszystkim dostaw po roku 2010, choć sądzę, że w zapisach porozumienia, które negocjujemy, znajdzie się również kwestia dostaw brakujących ilości surowca na ten rok. Rzeczywiście wciąż brakuje nam jeszcze 1 mld m sześc. gazu. PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt na tzw. gaz letni, który zastąpił częściowo umowę z RUE. Obowiązuje on do końca września tego roku. Pozyskane w ten sposób ilości surowca pozwolą nam wypełnić magazyny i przygotować się do sezonu jesienno-zimowego.

Jak przebiegają rozmowy z Gazpromem w sprawie renegocjacji warunków długoterminowego kontraktu jamalskiego?

– Mam nadzieję, że porozumienie w sprawie dostaw w latach 2010–2022 zostanie parafowane jeszcze w lipcu. Założenie jest takie, by oficjalnie można było je podpisać w trakcie wrześniowej wizyty premiera Rosji w Polsce. Nie mogę zdradzić, o jakie wielkości dostaw chodzi. Zależy nam na dostosowaniu ilości do naszych potrzeb, dlatego przy określaniu kontraktowanego wolumenu uwzględniamy fakt budowy terminalu gazowego w Świnoujściu i przyszłe dostawy LNG na poziomie 2,5 mld m sześc.

Ostatnio pojawiły się informacje, że Ministerstwo Gospodarki zaproponowało stronie rosyjskiej przesunięcie punktu odbioru gazu, płynącego rurociągiem jamalskim do zachodnioeuropejskich kontrahentów, z dawnej granicy Unii w Mallnov do Kondratek.

– Takie rozwiązania nie były przez resort proponowane. W świetle toczących się negocjacji ze stroną rosyjską tego typu publikacje szkodzą polskim interesom.

Wielu ekspertów twierdzi, że zamiast kupować gaz za granicą, powinniśmy zwiększyć krajowe wydobycie – czy mamy takie możliwości ? Dlaczego nie zwiększamy eksploatacji krajowych złóż ? Czy potrzebne są nam paliwowe rurociągi transgraniczne?

Rozmawiał Michał Duszczyk

Więcej: Gazeta Prawna 24.07.2009 (143) – forsal.pl - str.A4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

Tagi: surowce gaz Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE