Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak inne kraje radzą sobie z kryzysem


Wiadomości | Finanse 2009-07-24 08:04:48

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wzmacnianie popytu wewnętrznego, wprowadzanie oszczędności budżetowych oraz wspieranie małych i średnich firm, m.in. poprzez ułatwienia w dostępie do kredytów to przykłady działań antykryzysowych, podejmowanych w niektórych krajach świata. Ministerstwo Gospodarki zebrało te informacje i opracowało wnioski dla Polski.

Informacja dotycząca działań antykryzysowych, podejmowanych w wybranych krajach świata, została opracowana w Sekretariacie Ministra Gospodarki na podstawie danych zebranych przez Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji (WPHiI).

 

W pierwszej części Informacji eksperci MG przedstawili globalny kontekst antykryzysowych działań państw, aktywność instytucji międzynarodowych oraz wybrane wątki debaty publicznej dotyczącej kryzysu. Z kolei w drugiej części zostały zaprezentowane rozwiązania programowe i instytucjonalne, przyjęte przez poszczególne państwa w celu skoordynowania działań antykryzysowych. Trzecia część poświęcona jest natomiast prezentacji tych działań, przyporządkowanych do poszczególnych obszarów polityki gospodarczej państwa.

Z dokumentu wynika, że większość analizowanych krajów uruchomiła swoje plany antykryzysowe. Jednak ich zakres jest różny - od standardowego pakietu wspierającego system bankowy, do szczegółowych działań dostosowanych do przejawów spowolnienia gospodarczego w danym kraju.

Austria, Irlandia i Bułgaria zdecydowały o wzmacnianiu popytu wewnętrznego przez aktywną politykę zamówień publicznych, zwłaszcza dotyczących realizacji projektów budowlanych, drogowych i energetycznych. Inne kraje, jak np. Niemcy, Belgia i Japonia wprowadziły oszczędności budżetowe lub, tak jak Argentyna, uprościły system podatkowy.

Pomoc dla firm poprzez ułatwienie im dostępu do kredytów lub przyspieszenie odpisów amortyzacyjnych wprowadziły natomiast Czechy i Belgia. Z kolei Chorwacja skróciła terminy wydawania zezwoleń na inwestycje zagraniczne.

Według autorów Informacji warto rozważyć skorzystanie w Polsce z niektórych rozwiązań podejmowanych w innych krajach, m.in. ze stworzenia prorozwojowego planu inwestycji rządowych w obszarze infrastruktury i transportu. Dobrą praktyką byłoby także zabezpieczenie gospodarki przed nadmiernym odpływem kapitału, np. przez wprowadzenie zachęt do reinwestowania zysków w Polsce.

Więcej informacji na stronach Ministerstwa Gospodarki.
 

Tagi: kryzys działania aktykryzysowe
Źródło: MG
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE