Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sondaż: przedsiębiorcom brakuje wiedzy o uczciwej konkurencji


Wiadomości | Kadry 2009-07-22 15:08:48

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W budowie gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjność biznesu musi iść w parze z jego etycznym prowadzeniem. Bez znajomości zasad uczciwej rywalizacji trudno jest obronić swoją pozycję na globalnym rynku.

Tymczasem ponad 85 proc. ankietowanych przedsiębiorców bardzo słabo zna wymogi etyki - to wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Badanie pokazało, że ankietowani nisko oceniają swoją znajomość prawa antymonopolowego. Jednak ich ocena zgodności z prawem konkretnych przypadków wypada już dużo lepiej. Prawie 64 proc. przedsiębiorców uznało, że narzucanie uciążliwych warunków umów przez podmioty posiadające pozycję dominującą jest niezgodne z prawem, wspólne ustalanie cen - 53 proc., a niemal 46 proc. - uzgadnianie między konkurentami podziału kraju jako rynku zbytu swoich towarów i usług. W największym stopniu, niezależnie od rodzaju praktyki, świadome niezgodności z prawem takich zachowań są duże firmy.

"Większość ankietowanych deklaruje, że nie zdecydowałaby się na naruszenie prawa antymonopolowego i to bez względu na to, czy ich firma byłaby w sytuacji szansy na rozwój czy zagrożenia funkcjonowania. Mimo to, może niepokoić, że w badaniu stwierdzono większą skłonność do zachowań nieetycznych, zwłaszcza wśród mniejszych firm. Przypuszczalnie ma to związek z klimatem wywołanym przez kryzys gospodarczy. Być może jest tak, że sytuacja kryzysowa przynosi rozluźnienie norm i +usprawiedliwia+ działania niezgodne z prawem" - zastanawia się rzecznik prasowy UOKiK Małgorzata Cieloch.

Z badań wynika, że na zawarcie porozumienia cenowego, nawet w sytuacji zagrożenia istnienia przedsiębiorstwa, nie zdecydowałoby się ponad 60 proc. ankietowanych, 27,9 proc. było odmiennego zdania. Na uzgodnienie z innymi uczestnikami warunków ofert przetargowych zdecydowałoby się 18,8 proc. Przed taką decyzją nie powstrzymuje nawet świadomość, że niedozwolone porozumienia są surowo karane - nawet kwotą do 10 proc. przychodu.

Więcej na stronie serwisu Nauka w Polsce.

Tagi: gospodarka wiedza konkurencyjność
Źródło: Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE