Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bank odmawia, Polacy pożyczają w sieci


Wiadomości | Finanse 2009-07-16 08:38:20

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na wakacje, na sprzęt rehabilitacyjny, na nowy komputer, ale także na uruchomienie własnego biznesu Takie rzeczy ludzie finansują z pożyczek zaciągniętych w trzech działających w Polsce internetowych serwisach pożyczkowych (z ang. social lending) Kokos.pl, Finansowo.pl i Smava.pl.

Zainteresowanie nimi wciąż rośnie po części z powodu ostrzejszej polityki kredytowej banków, ale mimo kryzysu stale przybywa też osób gotowych pożyczyć pieniądze innym, licząc na pomnożenie majątku.

Część serwisów social lending przechodzi dziś do ofensywy, licząc, że położenie nacisku na większe bezpieczeństwo pozwoli im dalej rosnąć i przyciągać klientów.

Taka strategia to częściowo reakcja na problemy Monetto.pl, jednego z pierwszych serwisów social lending, którego przyszłość jest niepewna, a rynek spekuluje o upadłości serwisu.
– Mogę potwierdzić, że zobligowaliśmy spółkę do realizacji kontraktu mającego na celu zagwarantowanie trwałości obsługi użytkowników. Z tego względu zamknięte zostały nowe rejestracje i transakcje w systemie. Nie mogę ujawnić szczegółów kontraktu, tj. kontrahenta i szczegółowego przedmiotu umowy. Informacja zostanie podana po sfinalizowaniu kontraktu – mówi GP Łukasz Juśkiewicz z funduszu IIF Seed Fund, do którego należy Monetto.pl.

Podczas gdy branża walczy dopiero o rozpoznawalność, każda negatywna informacja jej szkodzi, a zamieszanie wokół Monetto miało właśnie takie skutki. Polacy nie należą do najbardziej ufnych narodów, a z powodu kryzysu finansowego wszyscy są jeszcze bardziej wyczuleni na bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

– Sytuacja Monetto na pewno nadwyrężyła wizerunek całej idei. Gdy gdzieś spada samolot, pasażerowie na całym świecie zawsze czują się mniej bezpiecznie – mówi Przemysław Mościcki, prezes Smava Poland, operatora Smava.pl, jednego z trzech działających na rynku serwisów social lending.


Jakimi działaniami chcą zniwelować negatywne efekty wizerunkowe porażki Monetto.pl, inne serwisy - Kokos.pl i Smava.pl ? Ile wynosi wskaźnik spłacalności serwisów - w porównaniu z bankami? Jakie modele finansowe znajdują zastosowanie w serwisach pożyczkowych ? Jakie jest średnie oprocentowanie pożyczek tego typu? Czy dostrzegają pojawienie się nowych graczy na rynku?

Michał Fura, Jacek Iskra

Więcej: Gazeta Prawna 16.07.2009 (137) – forsal.pl - str. A2-A3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

Tagi: pożyczki social lending
Źródło: Gazeta Prawna 16.07.2009 (137)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE