Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sędziowie ocenią, czy jazda w pasach ogranicza wolność


Wiadomości | Prawo 2009-07-09 08:11:18

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy obowiązkowe zakładanie pasów bezpieczeństwa w autach jest zgodne z konstytucją. Skargę do Trybunału wniósł Felicjan G., który pasów nie zakłada i z tego powodu był karany przez policję. Jego zdaniem art. 39 Prawa o ruchu drogowym narusza konstytucyjną zasadą nienaruszalności wolności i godności człowieka.

Poszanowanie tej wolności jest zdaniem skarżącego obowiązkiem władz publicznych. Nałożenie na obywateli przymusu korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas kierowania pojazdem narusza zasadę poszanowania i ochrony przez władzę publiczną godności człowieka.

W opinii skarżącego przepis prawa o ruchu drogowym nakładający obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem pozbawia obywateli prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie.

Jest to niezgodne z art. 31 konstytucji, który gwarantuje każdemu szeroko rozumianą wolność. Można ograniczyć tę wolność tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, ochrony środowiska, zdrowia i zabezpieczenie praw innych osób.

Wychodzimy z ogólnych założeń wskazujących, że stosowanie danej normy restrykcyjnej (mandatu w razie niezapięcia pasów) nie wynika z zagrożenia powszechnego, ani nie godzi w bezpieczeństwo publiczne, dobrobyt gospodarczy, czy porządek publiczny. Nie ma też bezpośredniego związku z ochroną zdrowia i moralności publicznej, ani nie narusza też praw innych osób – wyjaśnia adwokat Jacek Urbaniak, pełnomocnik skarżącego.

Jakie, wg skarżących, istnieją inne metody tzw. perswazyjne, aby zmusić kierowców aut do zapinania pasów bezpieczeństwa? Z jakich powodów zdaniem ekspertów nawet jeżeli obowiązek zapinania pasów jest ograniczeniem prawa do wolności i prywatności, to jest to uzasadnione? Dlaczego wiele wskazuje na to, że Trybunał Konstytucyjny nie przychyli się do argumentów przedstawianych przez skarżących?

Katarzyna Żaczkiewicz

Więcej: Gazeta Prawna 9.07.2009 (132) – str. 9

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: zapinanie pasy bezpieczeństwa konstytucja wolność człowieka
Źródło: Gazeta Prawna 9.07.2009 (132)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE