Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Korzyści nauki ze współpracy z przemysłem


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-07-08 13:23:27

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Specjalizacja jest sposobem doskonalenia i podnoszenia efektywności. W dziedzinie badań naukowych w zespole specjalistów powinny znaleźć się osoby, którym poza ich zakresem badań, zostanie powierzona funkcja nawiązywania kontaktów z przemysłem.

Uczelnie techniczne coraz częściej zdają sobie sprawę z potrzeby powierzania takiej funkcji swoim pracownikom - uważa dr inż. Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT,cytowany przez PAP Nauka w Polsce.

Dr inż. Pietrusewicz  sam łączy obowiązki dydaktyczne i badawcze z funkcją pełnomocnika dziekana Wydziału Elektrycznego ds. współpracy z przemysłem.

Pietrusewicz jest członkiem zespołu nagrodzonego złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM Polska 2009 za otwarty modułowy system sterowania obrabiarką CNC. System powstał w ramach projektu badawczego O.C.E.A.N finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pracownicy Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie znają wartość współpracy z firmami przemysłowymi.

Z wiedzy, doświadczenia, kontaktów i starań osób oddelegowanych do kontaktów z przemysłem korzyści odnosi cały zespół naukowy oraz studenci. Dzięki tym kontaktom firmy proponują uczelni doposażenie laboratoriów, udostępniają oprogramowanie - tłumaczy dr inż. Pietrusewicz.

Współpraca z sektorem prywatnym to nie jedyna forma utrzymania kontaktów szczecińskiej uczelni z gospodarką. Na Wydziale Elektrycznym ZUT realizowany jest też projekt zamawiania kształcenia na kierunkach wyższych. Wsparciem z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki objęte są automatyka i robotyka oraz elektrotechnika.

Uzyskaliśmy finansowanie projektu na lata 2009-2013, podczas którego stypendiami w wysokości 1000 złotych miesięcznie zostanie objętych 45 studentów pierwszego stopnia kierunku automatyka i robotyka oraz 15 studentów drugiego stopnia. Dodatkowo, poza tą sześćdziesiątką - 150 studentów kierunków mechatronika, inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn na studiach pierwszego i drugiego stopnia realizowanych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie. (...) - informuje dr inż. Pietrusewicz.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem na PAP - Nauka w Polce.

Tagi: współpraca nauka przemysł
Źródło: PAP - Nauka w Polce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~Piojun
2013-06-27 20:42:12

Piotrze, spokojnie weź kilka głębszych ocddehf3w Poza tym, nie wiem czemu zakładasz, że to co mf3wią owi BN to jest słuszne i prawdziwe? Oni też mogą się mylić.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE