Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Założenie funduszu ochroni przed fiskusem


Wiadomości | Finanse 2009-07-07 11:17:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jedną z form optymalizacji podatkowej jest strukturyzacja majątku w ramach Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (FIZ). Radosław Solan, prezes zarządu Copernicus Capital TFI, jednego z towarzystw oferujących tworzenie prywatnych funduszy, tłumaczy, że FIZ to szansa dla inwestorów na tzw. nieoprocentowany kredyt podatkowy.

Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wyjaśnia, że FIZ jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wkłady gotówkowe do funduszu nie podlegają opodatkowaniu.

Jak zauważa Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Doradztwo Podatkowe, wniesienie przez osobę fizyczną akcji, udziałów lub nieruchomości będzie przez organy podatkowe uznane za odpłatne zbycie tych składników i objęte 19-proc. podatkiem.

Stanowiska organów nie są jednak jednolite w tej kwestii. Podatek jest należny, dopiero gdy następuje wypłata środków z funduszu do inwestorów.

FIZ, jako podmiot zwolniony od podatku dochodowego, może być wspólnikiem spółki osobowej. Z uwagi na to, że przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych nie zezwalają funduszowi na posiadanie udziałów kapitałowych w spółkach osobowych, to w grę wchodzi tylko spółka komandytowo-akcyjna, która emituje akcje. Fundusz może bowiem nabywać papiery wartościowe.

W opinii Pawła Tomczykowskiego dzięki włączeniu takiej spółki do struktury inwestycyjnej i objęciu przez FIZ akcji wyemitowanych przez tę spółkę, możliwe jest odroczenie opodatkowania bieżącej działalności operacyjnej – dla celów podatków dochodowych spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem.

Którzy inwestorzy powinni szczególnie zainteresować się funduszem?
Kiedy utworzenie struktury FIZ ma sens?

Przemysław Molik

Więcej: Gazeta Prawna 7.07.2009 (130) – str. 2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: Fundusz Inwestycyjny Zamknięty kredyt podatkowy
Źródło: Gazeta Prawna 7.07.2009 (130)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE