Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nakaz rozbiórki po 7 latach


Wiadomości | Inwestycje 2009-07-07 11:10:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Inwestor, który wybudował dom na podstawie pozwolenia na budowę, może otrzymać nakaz jego rozbiórki. W sprawie inwestora z Gostynina, który zwrócił się do GP z prośbą o dziennikarską interwencję, decyzja nakazująca rozbiórkę domu została wydana siedem lat po zakończeniu jego budowy.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, każdy sąsiad inwestora jest stroną postępowania administracyjnego i może zaskarżyć wydane pozwolenie na budowę. Jeżeli to zrobi, a sąd administracyjny uzna, że zostało ono wydane z naruszeniem prawa, to inwestor będzie musiał rozebrać wybudowany obiekt. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozpoczął już budowę, czy nawet została ona już ukończona.

Otrzymałem pozwolenie na budowę i przystąpiłem do prac – skarży się inwestor z Gostynina.
W ich trakcie sąsiad zaskarżył decyzję starosty do sądu administracyjnego. Sprawa ciągnęła się przez kilka lat, a ja w tym czasie ukończyłem budowę domu. Teraz jednak otrzymałem nakaz jego rozbiórki, bowiem sąd uchylił pozwolenie na budowę, a starosta odmówił wydania nowego.

W takiej sytuacji inwestor jest bezradny i nie ma praktycznie żadnej możliwości uniknięcia rozbiórki.

Jeżeli naprawienie uchylonej decyzji o pozwoleniu na budowę nie jest możliwe, to inwestor nie może dokończyć budowy domu, a jeżeli została ona już ukończona, to nie może uzyskać pozwolenia na jego użytkowanie – mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie.
Każdy obiekt, który został wybudowany z naruszeniem przepisów prawa, musi zostać rozebrany – dodaje.

Tacy właściciele są wobec prawa nawet w gorszej sytuacji niż osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej. Nie mają one możliwości zalegalizowania swoich budynków.

Dlaczego orzecznictwo sądów administracyjnych uznaje konsekwentnie, że w takiej sytuacji nie można przypisać inwestorowi samowoli budowlanej ? O czym powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą uniknąć rozbiórki swojego domu ? Jakie prawa mają inwestorzy, którzy otrzymali nakaz rozbiórki swojego domu, na skutek uchylenia pozwolenia na budowę?

Arkadiusz Jaraszek

Więcej: Gazeta Prawna 7.07.2009 (130) – str. 8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: prawo budowlane pozwolenie na budowę samowola budowlana rozbiórka
Źródło: Gazeta Prawna 7.07.2009 (130)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE