Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Mazowsze i Śląsk otrzymają mniej pieniędzy na leczenie


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-07-06 13:18:50

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z dotychczasowych zasad podziału środków z NFZ na leczenie. Od 2010 roku obecny algorytm, według którego są dzielone, zostanie zastąpiony nowym. Projekt ustawy w tej sprawie ma być przesłany do konsultacji zewnętrznych w ciągu miesiąca. Jeszcze w tym tygodniu resort zdrowia przedstawi natomiast trzy symulacje nowego podziału pieniędzy

– Zgodnie z nowymi zasadami pieniądze będą przyznawane na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, niezależnie od województwa – mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Obecnie podział środków na leczenie między poszczególne regiony jest uzależniony m.in. od wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. To powoduje, że województwa, w których jest on niski, otrzymują mniej środków z NFZ.

Takimi pokrzywdzonymi województwami są m.in. podkarpackie, warmińsko-mazurskie czy lubelskie. Gdyby algorytm nie brał pod uwagę dochodów, otrzymywałyby o około 400 mln zł więcej.

Dodatkowe środki mają wyrównać te różnice i zwiększyć dostępność do najbardziej deficytowych usług medycznych. Nowe zasady uderzą jednak w te regiony, które tradycyjnie od lat miały najwyższe budżety na leczenie – mazowieckie i śląskie.

Resort zdrowia podkreśla, że mają to sobie zrekompensować dodatkowymi środkami z tzw. funduszu migracyjnego, z którego będą pokrywane koszty leczenia pacjentów przyjezdnych z innych województw.

Które województwa zyskają na zmianie algorytmu ? Jak działa tzw. stawka kapitacyjna? Co będzie jeszcze się wiązało z wprowadzeniem nowego systemu podziału środków na leczenie ? Dlaczego zmiany algorytmu obawiają się dyrektorzy placówek medycznych z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski ?

Dominika Sikora

Więcej: Gazeta Prawna 6.07.2009 (129) – str. 6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

Tagi: NFZ
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE