Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będą mieszkania komunalne za pieniądze prywatne


Wiadomości | Inwestycje 2009-07-06 13:09:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Gminy zamierzają budować mieszkania komunalne i socjalne za pieniądze prywatnych inwestorów. Chcą skorzystać z możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Do współpracy z deweloperami przygotowują się już urzędnicy z Rudy Śląskiej, Krakowa, Łodzi i Piekoszowa.

Niektóre gminy zamierzają wykorzystać w tym celu przepisy nowej ustawy o PPP, inne gotowe są zastosować prawo zamówień publicznych, jeszcze innym wystarczy kodeks cywilny. Jedno jest pewne, inwestycje będą realizowane ze znaczącym udziałem prywatnych inwestorów.

Założenie jest proste. Gmina przekazuje grunt, na którym deweloper buduje mieszkania. Przedsiębiorca sam finansuje inwestycję, a potem zarządza budynkami. Do inwestora prywatnego trafia czynsz i dopłaty od gminy.
– Wykorzystanie potencjału i pieniędzy prywatnych przedsiębiorców do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych to w obecnych czasach konieczność – przekonuje Tadeusz Dąbrowa, wójt Piekoszowa. Gmina zamierza zrealizować projekt budowy ekonomicznych i ekologicznych mieszkań socjalnych w formule PPP. Jej pomysł został wyróżniony w konkursie Dobre Praktyki PPP.

Inwestycje komunalne nie cieszą się masową akceptacją społeczną.
– Jeśli gmina ma do wyboru: czy wybudować z własnych środków drogę lub chodnik, czy też kilka mieszkań dla najuboższych, to w praktyce priorytetem będą inwestycje infrastrukturalne – tłumaczy wójt. Jego zdaniem choćby z tej przyczyny gminy muszą poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania budownictwa komunalnego.

Ile zarejestrowanych wyroków eksmisyjnych czeka na zrealizowanie np. w Krakowie ? W jaki sposób do budowy lokali socjalnych we współpracy z prywatnymi firmami przygotowuje się Ruda Śląska ? Jakie są zasady Programu rewitalizacji domów familijnych realizowanego w Łodzi ? Dlaczego deweloperzy ostrożnie podchodzą do projektów współpracy z gminami ?

Ewa Grączewska-Ivanova

Więcej: Gazeta Prawna 6.07.2009 (129) – str. 8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: gospodarka komunalna inwestycje
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE