Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Emeryt zyska dzięki uldze


Wiadomości | Finanse 2009-07-06 13:06:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Z sondażu Gazety Prawnej, PBS DGA i firmy Ernst & Young, o którym pisaliśmy 25 maja, wynika, że połowa polskich podatników chce ulgi podatkowej związanej z oszczędzaniem na emeryturę. Projekt odpowiedniej ustawy po pierwszym czytaniu w Sejmie skierowany został właśnie do komisji.

Zdaniem ekspertów takie opinie Polaków to skutek niewydolnego systemu ZUS. Oczekiwania podatników to jedno, możliwości rządu i resortu finansów to drugie.
– Dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) są zwolnione z PIT. Obecnie nie przewidujemy innych rozwiązań w prawie podatkowym w tym zakresie – mówi Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

Dziś katalog ulg i zwolnień dostępnych w PIT jest ograniczony. Zdaniem Marcina Matyki, doradcy podatkowego, dyrektora w kancelarii DLA Piper, poza ulgą na internet, rehabilitacyjną, darowiznami na rzecz organizacji pożytku publicznego czy też kontynuacją ulg mieszkaniowych (np. odsetkowej) nie ma innych istotnych odliczeń. Co prawda, istnieje możliwość częściowego zwrotu VAT związanego z budową lub remontem, ale tę ulgę trudno klasyfikować jako ulgę w PIT.

– W przeszłości katalog ulg był zdecydowanie szerszy. Istniały m.in. ulga edukacyjna, mieszkaniowa, zdrowotna – wylicza Marcin Matyka.

Dlaczego wg ekspertów tylko nieliczni Polacy podjęli decyzję o oszczędzaniu z myślą o zabezpieczeniu na przyszłość ? Z jakich powodów odkładanie dodatkowych środków na przyszłe świadczenia emerytalne i zabezpieczenie się poza systemem obligatoryjnym staje się niezbędne ? Czy jest szansa na szersze poparcie dla tego typu zmiany i wprowadzenie ulgi ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Gazeta Prawna 6.07.2009 (129) – str. 2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: emerytura ZUS ulgi podatkowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE