Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jeśli operatorzy będą opóźniać przenoszenie numerów, zapłacą karę


Wiadomości | Zarządzanie 2009-07-03 08:33:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Gazeta Prawna rozmawia z Anną Streżyńską, prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Co jest teraz priorytetem dla UKE?
– Nie ma jednego priorytetu. Jest kilka spraw ważnych. Pierwsza to pakiet konsumencki dotyczący naprawy wszystkich ofert ramowych i relacji międzyoperatorskich, tak by konsumenci nie zniechęcali się do korzystania z usług konkurencyjnych firm i nie płacili za wady funkcjonowania tej konkurencji.
Chodzi o to, by wyeliminować sytuacje, w których np. klient ma łącze internetowe 6 Mb/s; chce zmienić operatora, ale okazuje się, że to samo łącze już ma mniejszą przepływność, ale gdy zdecyduje się wrócić do pierwszego operatora, to łącze znów ma 6 Mb/s albo np. tylko 512 kb/s. Tego typu rzeczy da się uregulować w ofertach ramowych, a być może także w przepisach prawa. Dzięki temu chcemy zmusić operatorów, by nie żonglowali klientem. Mieliśmy to w relacjach Telekomunikacji Polskiej z innymi operatorami, a teraz się boję, że będzie przy przenoszeniu numerów w sieciach komórkowych.

Od 6 lipca przenoszenie numeru w sieci komórkowej ma trwać do 24 godzin. Czy operatorzy zdążą na czas wdrożyć to rozwiązanie?
– Play i Cyfrowy Polsat deklarują, że są gotowi. Na przygotowanie się poświęcili cztery miesiące. A pozostali, rekiny biznesu, czekali na podpisanie rozporządzenia przez ministra (nastąpiło to 17 czerwca – przyp. GP) i do tego czasu nic nie robili. Teraz twierdzą, że mogą nie być gotowi. A prawo mówi jasno, że od 6 lipca przeniesienie numeru ma trwać 24 godziny.

Co będzie, gdy nie będą gotowi?
– Nie wykluczam, że jednak ogłoszą gotowość, a potem okaże się, że są kłopoty i kolejne miesiące będą nam udowadniali, że to był bardzo zły pomysł, by wdrożyć nowe przepisy tak szybko. Na sierpień zaplanowaliśmy pierwszą kontrolę przenoszenia, ale ten termin może zostać przyspieszony, gdy zaczną napływać skargi konsumentów. Cały czas przypominam operatorom, że jeśli nie wprowadzą w terminie przenoszenia w ciągu 24 godzin, to prezes UKE może nałożyć na nich karę w wysokości do 3 proc. ubiegłorocznych przychodów.

Co się dzieje w sprawie cyfryzacji telewizji naziemnej? Jak przebiega przetarg na częstotliwości 2,5–2,6 GHz przeznaczone do świadczenia usług internetowych? Czy nastąpi podział TP? Kiedy będzie kolejna obniżka stawek MTR?

Rozmawiał Tomasz Świderek

Więcej: Gazeta Prawna 3.07.2009 (128) – forsal.pl - str. A5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: telekomunikacja UKE przenoszenie numerów
Źródło: Gazeta Prawna 3.07.2009 (128) forsal.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE