Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Szanse i bariery rozwoju klastrów technologicznych w Polsce


Porady ekspertów | Badania i Rozwój 2009-07-01 15:37:21

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od kilku lat popularność problematyki klastrów w Polsce dynamicznie wzrasta. Klastry stały się misyjnym symbolem programów unijnych, planów gospodarek narodowych i re-gionalnych i konkretnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Istota funkcjonowania klastrów nie jest jednak łatwym zagadnieniem, bowiem od 50 lat to konkurencja była podstawą strategicz-nego myślenia, planowania i wdrażania strategii.

Wraz ze strategicznym myśleniem opartym na budowaniu przewagi konkurencyjnej, przedsiębiorstwa osiągały nie więcej niż inkrementalny wzrost - imitację lub ewolucyjny wzrost, a nie podstawową wartość innowacji. Przedsiębiorstwa potrzebują przeskoku od podejścia konwencjonalnego opartego na konkurencyjności produktów do podejścia innowacyjnego opartego na tworzeniu wartości bazującej na współpracy. (...)

Jakie są główne powody podejmowania współpracy przez przedsiębiorstwa? Praktyka i literatura przedmiotu przedstawia kilka takich elementów:
• połączenie sił – neutralizacja zagrożenia, dopełnienie zasobów i umiejętności,
• zdobywanie wiedzy i internacjonalizacja,
• bardziej efektywne badania,
• większe wpływy,
• wzrost prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu w biznesie,
• szybszy, lepszy, tańszy rozwój produktów, usług lub rynków, (...)

Klastry technologiczne jako przykład współpracy przedsiębiorstw
Koncepcja klastrów nie jest nową formą współdziałania. Już na końcu XIX w. A. Marshal opisał założenia dystryktów przemysłowych. Ale dopiero badania M. Portera (1990) zapoczątkowały okres szybkiego rozwoju teorii klastrów oraz podjęcie prób empirycznej weryfikacji tej koncepcji. W M. Portera klaster to„…geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (np.: uniwersytetów, stowarzyszeń branżowych, jednostek normalizacyjnych). Podmioty działające w ramach klastra konkurują ze sobą, wchodzą we wzajemne interakcje (formalnie i nieformalnie), ale przede wszystkim znajdują pewne obszary do współpracy. (...)

Przykłady klastrów technologicznych na świecie:

Dolina Krzemowa (angielskie Silicon Valley) - centrum rozwoju amerykańskiej mikroelektroniki , region w okolicach Palo Alto, Santa Cruz i Santa Clara (Kalifornia), słynny z burzliwego rozwoju przemysłu elektronicznego i materiałów półprzewodnikowych, będącego wynikiem wynalazku tranzystora krzemowego. To największe na świecie skupisko przemysłu "high-tech". (...)
Telecom City stanowi wiodący w skali międzynarodowej klaster telekomunikacyjny, skupia-jący najważniejsze światowe firmy sektora ICT. Idea klastra opiera się na założeniu, że Szwecja i świat potrzebują regionów, które stanowić będą bazę dla przedsiębiorstw operujących wiedzą wysokiej klasy. Takie podejście wymaga wysoko wyspecjalizowanych regionów, gdzie biznes i wraz instytucjami nastawionymi na zarządzanie wiedzą razem kreują podłoże pod nowe, globalne, konkurencyjne idee biznesowe. (...)

Przykłady klastrów technologicznych w Polsce:

Klasycznym polskim przykładem klastra technologicznego i wydaje się jedynym skutecznie rozwijanym jest Dolina Lotnicza. Dolina Lotnicza zlokalizowana jest w południowo-wschodniej Polsce, znanej z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pi-lotów. Region cechuje duża koncentracja firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Celem Doliny Lotniczej jest przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących w Europie regionów lotniczych, który będzie dostarczał różnorodne produkty i usługi z zakresu przemysłu lotni-czego dla najbardziej wymagających klientów. (...)
Pleszewski Klaster Kotlarski. W południowej części Wielkopolski istnieje zgrupowanie ponad stu firm branży kotlarskiej, produkującej kotły grzewcze, podzespoły i elementy urządzeń grzewczych, a także elektroniczne regulatory, sterujące procesem spalania. Firmy te tworzą jeden z najsilniejszych najdynamiczniej rozwijających się klastrów w Polsce. O Powiecie Pleszewskim i mieście Pleszew mówi się, że jest zagłębiem kotlarskim, a produkt regionalny pod nazwą „Kocioł Pleszewski” jest znany i rozpoznawany nie tylko w regionie, ale całym kraju. (...)

Badania praktyczne prowadzone w ramach projektu Innobarometr oraz z badań prowadzonych przez różne komisje europejskie na rzecz rozwoju klastrów we wszystkich krajach UE, wskazują konkretne wskaźniki pozytywnych efektów działania w klastrze:
• przedsiębiorstwa działające w klastrze są bardziej innowacyjne niż te, które w nich nie działają,
• wzrost ekonomiczny przedsiębiorstw jest powiązany ze stopniem rozwoju klastra,
• organizacje w klastrze zwracają uwagę na korzyści płynące z przepływu wiedzy i wzrostu umiejętności,
• 85% firm działających w klastrach uważa, że inicjatywa poprawiła ich konkurencyjność,
• Firmy w klastrach rejestrują więcej znaków towarowych (29% vs. 14%) i uzyskują więcej patentów (29% vs. 12%),
• Przedsiębiorstwa w klastrach zlecają więcej badań (41% vs. 20%) i ograniczają własne (44% vs. 53%),
• Przedsiębiorstwa w klastrze oczekują poprawy usług wsparcia.

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu ! (link poniżej)

Dr inż. Lilla Knop – adiunkt na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji, członek i ekspert Śląskiej Rady Innowacji. Kierownik Zespołu Badawczego projektu: Tworzenie Sieci Współpracy i Struk-tur Wspierających w Województwie Śląskim” w ramach działania ZPORR 2.6 oraz Kierow-nik projektu badawczego Modele zarządzania klastrami, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pliki do pobrania:Szanse i bariery rozwoju klastrów technologicznych w Polsce
Tagi: przedsiębiorczość akademicka klastry dolina lotnicza dolina krzemowa współpraca przedsiębiorstw
Źródło: Opracowanie własne, DlaFirmy.info.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE