Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gmina zapewni internet


Wiadomości | Inwestycje 2009-07-01 12:28:13

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, podobnie jak budowa kanalizacji, dróg czy sieci gazowej, będzie należeć do zadań własnych gminy. Samorządy będą więc musiały zapewnić mieszkańcom dostęp do internetu i telefonu. To efekt projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji, który powstał we współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Polsce nadal są miejsca, w których ludzie nie mają dostępu do internetu czy telefonu. Projekt ma rozwiązać problem białych plam na telekomunikacyjnej mapie Polski i nasycić internetem obszar całego kraju – wyjaśnia ideę projektu Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury, ma nadzieję, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już od początku 2010 roku.

Dziś budowa sieci telekomunikacyjnych przez samorządy spotyka się z protestem przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, które twierdzą, że gminne pieniądze powinny być wydawane na przewidziane w ustawie cele, a nie budowę sieci, którą może sfinansować firma telekomunikacyjna. Niestety, jak wyjaśniają pomysłodawcy nowych przepisów, przedsiębiorcy działają tylko tam, gdzie mogą najwięcej zyskać, a niekoniecznie tam, gdzie internetem jest zainteresowane tylko kilka osób.

Dzięki przepisom nowej ustawy samorządy będą mogły wydawać publiczne pieniądze na budowę sieci internetowej. Warunkiem jest jednak, aby na danym terenie były niezaspokojone potrzeby mieszkańców w dostępie do szybkiego internetu.

Od lat samorządy pobierają opłaty z tytułu budowy infrastruktury telekomunikacyjnej oraz bardzo wysokie podatki lokalne od tej infrastruktury. Nie są one zwracane do sektora w postaci inwestycji, ale konsumowane na zupełnie inne cele – mówi Jacek Wilczewski, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Grynhoff Woźny Maliński.

Dlaczego wg ekspertów samorządy nie będą stanowić konkurencji dla operatorów? Czy inwestorzy otrzymają dostęp do gruntów i budynków należących do Skarbu Państwa i samorządów, a operatorzy telekomunikacyjni bez problemu wejdą na działki prywatnych właścicieli?

Daria Stojak

Więcej: Gazeta Prawna 30.06.2009 (125) – str. 11

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: internet sieć infrastruktura
Źródło: Gazeta Prawna 30.06.2009 (125)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE