Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Praktyki absolwenckie doświadczenie zawodowe w zasięgu ręki


Wiadomości | Kadry 2009-07-01 12:27:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Obywanie praktyk absolwenckich bez ingerencji urzędów, na podstawie zgody zainteresowanych stron taką rewolucyjną zmianę zakłada ustawa o praktykach absolwenckich. Dzięki nowym przepisom, przygotowanym pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, młodzi ludzie będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Ustawa została przyjęta przez Sejm 26 czerwca br.

Opracowany w Ministerstwie Gospodarki dokument uzupełnia zapisy m.in. kodeksu pracy i ustawy o promocji zatrudnienia. Został on opracowany zgodnie z tymi samymi zasadami, co nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nie tworzy zatem kolejnych obowiązków lub zakazów, lecz jedynie ramowo określa prawa przysługujące adresatom przepisów.

Zgodnie z nowymi przepisami, umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę. Daje to możliwość odbycia stażu tylko na zasadzie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej, co zmniejszy obciążenie budżetu państwa.

Przyszły stażysta i oferujący praktyki przedsiębiorca uzyskają możliwość elastycznego ułożenia warunków odbycia praktyk. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie przepisów prawa pracy tylko w niezbędnych przypadkach. Dla ochrony praktykantów ustalono jedynie podstawowe ramy prawne realizacji stażu. Są to:

Ze wględów ochronnych, praktyki absolwenckie będą również regulowane przepisami dot. równego traktowania w zatrudnieniu oraz BHP.
Wszystkie pozostałe kwestie związane z praktykami będą mogły zostać ustalone między przyszłym stażystą , a jego pracodawcą.

***

Ustawa o stażach absolwenckich to kolejna inicjatywa legislacyjna wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Sekretarz Stanu w MG kieruje m.in. pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, z którego większość ustaw, weszła już w życie. W skład pakietu wchodzą m.in. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Tagi: Praktyki absolwenckie
Źródło: inisterstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE