Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rolnik będzie jak firma


Wiadomości | Księgowość 2009-06-18 11:53:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podatnicy, którzy zajmują się produkcją rolną, np. uprawiają pieczarki czy hodują kury, będą rozliczać PIT jak przedsiębiorcy. Będą mogli wybrać: opodatkowanie według skali ze stawkami 18 i 32 proc., liniowy 19-proc. PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 5,5 proc.

Takie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów. Projekt zmian w ustawie o PIT będzie jeszcze w tym tygodniu opublikowany na stronach internetowych MF. Dziś osoby, które prowadzą działy specjalne produkcji rolnej, płacą podatek dochodowy. Jednak jego wysokość zależy od wielkości produkcji, np. metrów kwadratowych szklarni czy liczby hodowanych zwierząt.

– Likwidujemy archaizm z lat 60. Zmiany będą dotyczyć ok. 30 tys. podatników. Mają mieć charakter neutralny dla budżetu. Naszym celem nie jest zapewnienie dodatkowych wpływów budżetowych, bo dla ryczałtu proponujemy jedną z najniższych stawek – 5,5 proc.– wyjaśnia Maciej Grabowski, wiceminister finansów.
Dodaje, że dzięki tym zmianom zasady opodatkowania rolników będą uproszczone i dostosowane do zmieniających się realiów.

Jeśli zapowiedzi resortu finansów zostaną wcielone w życie, skończy się era ustalania PIT dla działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych. Co na ten pomysł rolnicy? Barbara Ulatowska, dyrektor biura Krajowej Izby Producentów Drobiu, stwierdza, że zmiany oznaczają, że producenci drobiu, grzybów uprawnych i ogrodnicy już nie będą mogli rozliczać się z podatku dochodowego na podstawie norm szacunkowych, a jedynie tak jak wszyscy przedsiębiorcy.
– Od kilku lat organy podatkowe usiłują zmienić reguły opodatkowania działów specjalnych na podstawie interpretacji, która nie ma podstaw w prawie. Zapowiadana nowelizacja ostatecznie potwierdzi racje podatników – komentuje Barbara Ulatowska.

Z jakich powodów ujednolicenie zasad opodatkowania różnych dziedzin działalności gospodarczej jest dobrym pomysłem ? Jakie mogą być skutki proponowanych zmian ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Gazeta Prawna 18.06.2009 (117) - str.2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl”.

 

Tagi: pit podatki rolnictwo
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE