Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy: koszty uzyskania dotacji na szkolenia są za wysokie


Wiadomości | Dotacje 2009-06-17 08:18:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W czasach kryzysu, gdy firmy mają utrudniony dostęp do finansowania, szansą na pozyskanie dodatkowych pieniędzy mogą być środki unijne. Są one szczególnie atrakcyjne dla firm rozwijających się, które chcą inwestować w wiedzę pracowników i menedżerów. O dotację mogą ubiegać się zarówno przedsiębiorcy na szkolenie własnych pracowników, jak i firmy szkoleniowe.

Jedni i drudzy skarżą się jednak na finansowe i formalne bariery, które napotykają, ubiegając się o pomoc.
Dla niewielkich firm główną barierą są wysokie minimalne wartości projektów. Wynoszą od 50 tys. do 400 tys. zł. Dla wielu z nich jedynym sposobem dofinansowania szkoleń pracowników jest więc ich delegowanie na szkolenia, realizowane przez zewnętrzne firmy.

Teoretycznie nie ma żadnych przeszkód, aby średnie przedsiębiorstwa korzystały z tzw. szkoleń szytych na miarę, tj. przygotowanych specjalnie dla nich przez firmy szkoleniowe. Mogą też same pisać odpowiednie projekty. Jednak, jak udowodniły tegoroczne konkursy organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), dofinansowanie z UE jest dla nich trudno dostępne.

– Zdecydowana większość projektów zamkniętych, czyli przygotowanych na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, jest adresowana do dużych firm. Martwi nas to, że mało średnich firm korzysta ze szkoleń szytych na miarę – mówi Daniel Nowak z PARP.
Jego zdaniem powodem mniejszej aktywności średnich przedsiębiorstw jest występujący tam brak polityki szkoleniowej.

Jakie bariery finansowe stały się jeszcze bardziej dotkliwe dla pracodawców chcących zorganizować szkolenie - w związku z kryzysem ? Co jest skutkiem procedury wymagającej, by firma która uzyska unijne dofinansowanie, była poddana bardzo szczegółowej weryfikacji wniosku o płatność ? Jakie bariery formalne mogą zniechęcać firmy do starania się o dotacje ?

Beata Lisowska

Więcej: Gazeta Prawna 17.06.2009 (116) - str.6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl”.

 

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma szkolenia dotacje
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE