Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wyniki badania PARP: Mało firm komercjalizujących badania naukowe


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-06-10 08:38:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W gospodarkach wysokorozwiniętych firmy wykorzystujące efekty pracy naukowej są jednymi z najbardziej innowacyjnych oraz dochodowych przedsiębiorstw. W Polsce tylko 6 proc. badanych studentów i kadry naukowej prowadzi własną firmę.

Jak pokazuje badanie firmy odpryskowe (spinn-off, spin-out) komercjalizujące i wykorzystujące wyniki badań prowadzonych w ośrodkach akademickich to w Polsce rzadkie zjawisko.

Spin-off to przedsięwzięcia niezależne i niezamierzone przez uczelnię, spin-out natomiast są powiązane kapitałowo lub w inny sposób z podmiotem macierzystym.

Zaledwie 8 proc. ankietowanych zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej zamierza założyć firmę w ciągu najbliższego roku. Pozytywnym aspektem jest informacja, że chęć wykorzystania w przyszłości swojej profesjonalnej wiedzy we własnej firmie deklaruje 40 proc. badanych.

Swoją firmę chciałoby mieć więcej studentów (51%) niż pracowników naukowych (31%).

Wsparcie i aprobatę w tworzeniu firmy ze strony środowoska naukowego ankietowani ocenili nastepująco:

Wspieranie przedsiębiorczości akademickiej studenci utożsamiają z działaniami biur karier, ośrodków szkoleniowo-doradczych i banków. Na dalszych miejscach uplasowały się inkubatory przedsiębiorczości, PARP, fundusze pożyczkowe oraz izby i stowarzyszenia gospodarcze, a na końcu - instytucje świadczące usługi wyspecjalizowane dla przedsięwzięć biznesowych takie, jak aniołowie biznesu i fundusze kapitału zalążkowego.

Młodzi chcieliby uczyć się od praktyków z odpowiednim przygotowaniem - przedsiębiorców i ekspertów - a nie od teoretyków. Dydaktycy mają natomiast wysokie poczucie własnych kompetencji w zakresie działalności gospodarczej, z którą realnie się nie zetknęła.

Tagi: przedsiębiorczość akademicka spin-off spin-out
Źródło: PAP, Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE