Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Koniunktura gospodarcza w maju 2009 roku


Wiadomości | Finanse 2009-05-27 13:18:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju oceniany nadal negatywnie, gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat, ale lepiej niż w kwietniu br.

Na opinie przedsiębiorców wpływają mniej pesymistyczne niż w kwietniu oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji, a także sytuacji finansowej. Mimo przewidywanego w najbliższych trzech miesiącach nieznacznego wzrostu portfela zamówień i produkcji, przedsiębiorcy nie sygnalizują możliwości poprawy sytuacji finansowej.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat, ale mniej pesymistyczne niż w kwietniu. Jest to spowodowane poprawą nadal negatywnych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w maju oceniany jest na nieznacznie dodatnim poziomie, lepiej niż w kwietniu, jednak znacznie mniej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na opinie przedsiębiorców wpływają lepsze, choć nadal negatywne oceny dotyczące bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W maju w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest lepiej niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej optymistyczne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, choć są one znacznie gorsze od zgłaszanych w maju ubiegłego roku. Najbardziej negatywne opinie, również gorsze od zgłaszanych w analogicznym miesiącu przed rokiem, choć lepsze niż w kwietniu br., formułują jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa.

Tagi: koniunktura GUS dane statystyczne
Źródło: Dane GUS
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE