Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

UPRP: XIII Piknik Naukowy - Nauka wśród gwiazd.


Wydarzenia | Badania i Rozwój 2009-05-26 12:19:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Urząd Patentowy RP organizuje stoisko edukacyjne na XIII Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się w sobotę 30 maja 2009 r. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w godz. 11.00 20.00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Pikniku oraz odwiedzenia stoiska Urzędu Patentowego RP.

Na stoisku Urzędu wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak opatentować wynalazek lub jak uzyskać prawo ochronne na znak towarowy, czym różni się wzór użytkowy od wzoru przemysłowego oraz jak najlepiej można wykorzystać prawa wyłączne uzyskane na przedmioty ochrony własności przemysłowej. Na wszystkie pytania odpowiadać będą eksperci UPRP, a zwiedzający otrzymają bezpłatne wydawnictwa i poradniki przystępnie omawiające te zagadnienia. Na stoisku Urzędu Patentowego RP w trakcie Pikniku zostanie w godz. 11.00-16.00 zorganizowany konkurs rysunkowy dla dzieci i młodzieży pt. “Z patentem do gwiazd” – za własnoręczny rysunek-projekt pojazdu kosmicznego przyznawane będą dziecięce patenty oraz upominki. Stoisko Urzędu Patentowego RP oznaczone numerem 52 będzie zlokalizowane na Podzamczu.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 200 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne. W tym roku w nawiązaniu do ogłoszenia przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest “Nauka wśród gwiazd”.

Zobacz serwis internetowy XIII Pikniku Naukowego.

Tagi: wynalazki piknik naukowy patenty wzornictwo urząd patentowy
Źródło: Urząd Patentowy RP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE