Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dlaczego mój wniosek o dofinansowanie z programów unijnych nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej?


Porady ekspertów | Księgowość 2005-05-30 10:11:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Fundusze strukturalne są niepowtarzalną okazją dofinansowania określonych przedsięwzięć biznesowych. Problem polega jednak na tym, że otrzymanie dotacji obwarowane jest dużą liczbą wymogów formalnych. Weryfikacji formalnej nie przechodzi większość wniosków. Przyczyną są często błahe błędy i niedopatrzenia.

Każdy z programów pomocowych Unii Europejskiej jest skierowany do określonej grupy odbiorców (beneficjentów) oraz posiada charakterystyczne dla siebie wymogi formalne. Jednak praktyka pokazuje, że najprostsze błędy, wspólne dla większości programów, pojawiają się znaczącej liczbie wniosków.
Oto najczęściej spotykane błędy, których przy odrobinie uwagi łatwo uniknąć.

 1. Pamiętaj o terminach.
  Przestrzeganie terminów składania wniosków i wszelkich załączników to połowa sukcesu podczas etapu formalnego. Złożenie wniosku w tzw. terminie uprzywilejowanym pozwala zachować prawo wnoszenia uzupełnień do wniosku, czyli tak naprawdę do korekty ewentualnych błędów.
 2. Wypełnij każdą rubrykę, która Cię dotyczy.
  Wnioski od dofinansowanie są dokumentami, które wymagają dokładnego i starannego wypełnienia. Dlatego należy wypełnić każdą rubrykę, która dotyczy wnioskodawcy. Wymaganie szczegółowych danych, np. odnośnie podmiotu, który składa wniosek, jest podyktowane wymaganiami przepisów. Należy pamiętać, że dotacje unijne to środku publiczne, których wykorzystanie wymaga dokładnego ewidencjonowania.
 3. Dołącz wymagane załączniki.
  Brak nawet jednego załącznika, który powinien być dołączony do wniosku, wpłynie na negatywna ocenę formalną, czyli na odrzucenie wniosku. Chyba, że wniosek był złożony w terminie uprzywilejowanym. Sprawdź w wytycznych dla wnioskodawców danego programu, jakie załączniki i w jakiej formie powinieneś dołączyć. Pamiętaj też o właściwej ilości kopii.
 4. Potwierdzaj za zgodność z oryginałem kopię każdego dokumentu.
  Wniosek i jego załączniki składa się wraz z conajmniej jedną kopią.
  Kopia ta musi być bezwzględnie potwierdzona za zgodność z oryginałem. W większości przypadków wystarczy potwierdzenie dokonane przez samego wnioskującego. Są jednak przypadki, że potwierdzenie musi być dokonane bardziej formalnie, np. przez notariusza.
  Szczegóły znajdują się w wytycznych do danego programu pomocowego.
 5. Dokumenty podpisują osoby upoważnione.
  Reprezentacja firm jest określona w ich dokumentach rejestrowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku spółek. Wszelkie dokumenty, które wymagają podpisu wnioskodawcy muszą być podpisane zgodnie z reprezentacją podmiotu. Np. podpisanie wniosku przez główną księgową, podczas gdy uprawnionym do reprezentacji jest jedynie prezes zarządu, skutkować będzie odrzuceniem wniosku. Podobnie będzie, jeżeli podpis złoży tylko jedna osoba, a dokumenty rejestrowe wskazują na łączne reprezentowanie przez większą liczbę osób.
 6. Wniosek złóż twale spięty, z ponumerowanymi oraz parafowanymi stronami.
  Od momentu złożenia wniosku w RIF (Regionalnej Instytucji Finansującej) przejdzie on długa drogę. Będzie nad nim pracować conajmniej kilkanaście osób.
  Skuteczne spięcie wniosku i jego załączników, np. zbindowanie, gwarantuje, że żaden dokument nie zginie.
  Numeracja stron zapewnia integralność wniosku, natomiast parafy na każdej ze stron gwarantują jego autentyczność.

Szerokie opisy błędów wraz z odpowiedziami jak ich uniknąć można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Podczas pracy nad wnioskiem warto konsultować się z pracownikami Punktów Konsultacyjnych działających przy lokalnych organizacjach wsparcia biznesu lub pracownikami RIF. Przygotowanie wniosku to duży nakład pracy. I choć to dopiero początek starań o dotację, szkoda, aby przepadł z powodu błahego błędu formalnego.

Listę Punktów Konsultacyjnych możesz pobrać ze strony PARP (format MS Excel).

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: moment praktyka ocena problem wsparcia organizacja unia dane instytucja przepisy agencja dokument przedsiębiorczości dotacja firma praca prawo polski pracownik fundusz program osoba termin wniosek przypadek europejski należy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE