Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatnicy uzyskają konta elektronczne przypominające konta bankowe


Wiadomości | Księgowość 2009-03-18 12:56:06

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Do 2013 r. podatnicy uzyskają internetowe konta podatkowe, które umożliwią im elektroniczny dostęp do stanu rozliczeń z fiskusem - przewidują opublikowane w poniedziałek założenia do programu e-Podatki.

Przygotowało je Ministerstwo Finansów. Wartość przedsięwzięć w ramach programu e-Podatki szacowana jest na około 281 mln zł. Proces ma zakończyć się w 2013 roku.

Rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos powiedziała PAP, że w ramach programu każdy podatnik otrzyma "elektroniczne konto podatkowe". "Chodzi o stworzenie systemu przypominającego bankowość internetową. Podatnik będzie miał dostęp do swojego konta przez internet, ale także telefonicznie za pośrednictwem call center" - poinformowała Kobos.

Wprowadzenie niektórych zmian ułatwiających funkcjonowanie podatnikom zaplanowano na 2010 rok.

"Chcemy, by w przypadku osób ubiegających się o pomoc z Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej urzędy skarbowe - najpóźniej w przyszłym roku - nie musiały wydawać zaświadczeń dla podatników. Informacje te będzie można wymieniać bezpośrednio między urzędami, bez konieczności angażowania podatników" - powiedziała PAP Kobos.

Dodała, że przewidywane jest utworzenie centralnej bazy danych, z której będzie mogła korzystać administracja. Dzięki temu podatnik nie będzie musiał podawać danych za każdym razem. Poza tym podatnicy będą mogli wypełniać deklaracje elektroniczne bez konieczności podawania informacji już znanych fiskusowi.

Ministerstwo planuje także rozszerzenie możliwości składania deklaracji przez pracodawców. Pracodawca będzie miał dostęp do usługi umożliwiającej przesłanie zeznania w formie elektronicznej do urzędu skarbowego, w imieniu podatnika. Będzie mógł uwzględnić w zeznaniu podstawowe ulgi, z których podatnik może skorzystać. Pracownicy będą mieli dostęp do wstępnie wypełnionych zeznań w wersji elektronicznej.

Program przewiduje także szereg działań mających usprawnić funkcjonowanie administracji podatkowej. Zdaniem MF, w konsekwencji zmian zwiększy się jej efektywność. Z danych resortu wynika, że polski fiskus jest teraz prawie trzy razy mniej efektywny niż np. administracja w Irlandii, która kilka lat temu przeszła restrukturyzację.

Na "Zielonej Wyspie" koszt poboru 100 euro podatku wyniósł w 2004 r. 0,86 euro. W Polsce ten wskaźnik w 2007 r. wyniósł 2,31 euro.

Zdaniem MF, suma utraconych korzyści społecznych wynikających z braku możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną jest szacowana na ok. 1 mld zł rocznie. Jeżeli połowa deklaracji będzie składana elektronicznie, to - według MF - korzyści dla gospodarki narodowej wyniosą kilkaset milionów złotych.

Pierwszy etap tworzenia programu potrwa od 4 do 6 miesięcy; kolejnym będzie faza przygotowawcza, trwająca od 9 do 12 miesięcy. Jednym z działań w fazie przygotowawczej będzie przygotowanie dokumentacji przetargowej dla dostawców systemu, wybór dostawców i narzędzi oraz podpisanie kontraktów z dostawcami.

Kluczowe dla uruchomienia projektu działania, np. wybór dostawców czy przygotowanie studium wykonalności, powinny zostać zakończone do grudnia 2009 r.

 

Tagi: podatnik elektroniczny konto
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE