Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Portal Innowacji: Artykuł - Start up your life!


Wiadomości | Dotacje 2009-04-27 11:53:14

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Student-biznesmen? Jeszcze kilka lat temu takie połączenie było niecodzienne. Tylko nieliczni decydowali się na prowadzenie firmy w trakcie studiów. Dziś student z własną firmą już nikogo nie dziwi. Tym nawet się imponuje rówieśnikom.
Wsparcie można otrzymać z Programu Kapitał Ludzki. Ale i Program Innowacyjna Gospodarka pozwolił stworzyć poważną ofertę dla nowych firm opartych na innowacyjnym pomyśle.

Hasło „przedsiębiorczość akademicka” robi w ostatnich latach prawdziwą karierę. Sformułowanie to pojawia się w wielu artykułach i publikacjach jako uzupełnienie debat o innowacyjności polskiej gospodarki. Tymczasem jeszcze kilka lat temu trudno było określić, czym tak naprawdę jest przedsiębiorczość akademicka: czy jest to działalność biznesowa studentów, czy też projekty typu spin-off i komercjalizacja badań naukowych.

Model przedsiębiorczości
W 2006 roku na zlecenie Urzędu Miasta Poznania przeprowadzono badania „Opracowanie modelu przedsiębiorczości akademickiej w Wielkopolsce” (projekt został sfinansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) i budżetu państwa (25%) w ramach działania 2.6 ZPORR). Wśród wniosków pobadawczych [1] znalazły się m.in. i takie, iż w Wielkopolsce w skład otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorczości akademickiej wchodzi niewielka liczba podmiotów, które są dodatkowo dość słabo zorientowane na współpracę z przedsiębiorczością akademicką, traktując ją jako rzecz marginalną. Zauważono także, iż przedsiębiorczość akademicka funkcjonuje w świadomości badanych jako pojęcie nieostre i otwarte. Jest definiowana bardzo swobodnie i zazwyczaj szeroko. Wspomniana sytuacja utrudniała nabranie przez zjawisko przedsiębiorczości akademickiej wyrazistej tożsamości (w dalszej zaś kolejności – utrudniała skuteczną, efektywną promocję tego rodzaju przedsiębiorczości).

Wydaje się, iż wraz z upowszechnieniem wiedzy na temat programów Unii Europejskiej świadomość, czym jest „przedsiębiorczość akademicka” wyraźnie wzrosła. Dziś za nami są już spory na temat definicji tego zjawiska. Większy nacisk kładzie się za to na poszerzenie kręgu osób ze środowiska akademickiego, które prowadzą własny biznes.
(...)

Młodzi gniewni
W 2008 roku Nickel Technology Park Poznań wspólnie z Europejskim Centrum Doradztwa Finansowego rozpoczęły realizację projektu „Start up your life”. Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym jego założeniem jest trwała zmiana podejścia środowiska akademickiego do świata gospodarki, a tym samym zwiększenie transferu wiedzy oraz wzmocnienie powiązań sfery badawczo-rozwowej z przedsiębiorstwami, służące rozwojowi gospodarczemu Wielkopolski.

Projekt skierowany jest do młodego, kreatywnego środowiska akademickiego: pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, studentów, doktorantów i absolwentów (w okresie 12 miesięcy od daty ukończenia studiów) uczelni publicznych i prywatnych z terenu Wielkopolski.

Zwieńczeniem projektu były Targi Przedsiębiorczości Akademickiej oraz konkurs „Młodzi gniewni”, które w kwietniu odbyły się w Poznaniu. W konkursie mogli wystartować studenci, absolwenci oraz pracownicy naukowi, którzy mają pomysł na biznes. Nagrodami były zaś pomoc i dofinansowanie realizacji najlepszych pomysłów.

Jury konkursu, w którego skład wchodzili doświadczeni biznesmeni, m.in. z firm One-2-One, GlaxoSmithKline SA, Inter Groclin Auto SA i Nickel Technology Park Poznań, nagrodziło dwa pomysły biznesowe, dwojga młodych studentów poznańskich uczelni. Każde z nich otrzymało czek na 1500 złotych.

Jessica Alvaro, która studiuje na I roku Kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, chce stworzyć internetowy portal społecznościowy skierowany do osób czynnie uprawiających sport. Serwis podzielony będzie na kilkanaście kategorii (dyscypliny sportu), z których każda zawierać będzie opcje charakterystyczne dla internetowych społeczności: grupy, forum, dział z zamieszczonymi filmami wideo i fotografiami.

Nagrodę odebrał także Romeo Kaiser, student Politechniki Poznańskiej, który chce zająć się produkcją i sprzedażą brykietów z biomasy oraz obrotem nieprzetworzoną biomasą.

Bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu „Młodzi gniewni” okazał się jednak niedawny student politologii UAM (specjalność: zarządzanie zasobami ludzkimi) Bartosz Głodowski. Jako jedyny bowiem swój pomysł na biznes wdraża już od blisko 3 lat. Jego firma „Beer Fingers” produkuje podwójne paluszki.

Palce biznesu
Historia firmy Bartosza Głodowskiego pokazuje, iż pomysł na biznes może pojawić się w każdej sytuacji. Bartosz Głodowski wspólnie z kolegą, popijając piwo, zastanawiał się, czy byłaby możliwa produkcja podwójnych słonych paluszków – nazywanych przez niektórych „szczęściarzami”. Zanim jednak rozpoczęła produkcja nowego rodzaju paluszków, studenci postanowili swój pomysł opatentować.
(...)

Prowadzenie firmy przez studenta bardzo trudno pogodzić z nauką. Między innymi dlatego Bartosz Głodowski dopiero po zakończeniu studiów rozpoczął produkcję swoich paluszków na szeroką skalę. Dziś jego firma zatrudnia 25 przedstawicieli handlowych i produkuje przekąski w trzech smakach.

- Młodym ludziom, którzy teraz studiują i myślą o własnej firmie, radziłbym zaryzykować. To może być szansa, która odmieni ich życie. Muszą jednak pamiętać, że własny biznes wymaga sporo pracy – dodaje Głodowski.

Preinkubacja
Z podobnymi problemami jak Bartosz Głodowski - połączenia nauki z prowadzeniem firmy oraz zdobywanie funduszy na pierwszy biznes - boryka się wielu studentów. Z pomocą przychodzą im tu preinkubatory. To ciągle nowa inicjatywa pilotowana przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Student mający pomysł na biznes zgłasza się do preinkubatora, z którym podpisuje umowy. Od tego momentu może się zająć „prowadzeniem interesów”, pozostając nadal osobą fizyczną, a wszelkimi formalnościami - wystawianiem faktur, rachunków i umów zajmie się preinkubator mający osobowość prawną. Zaletami takiego rozwiązania są m.in. możliwość nieodpłatnego korzystania z powierzchni biurowej, brak konieczności płacenia składek ZUS, posiadanie opiekuna, pomoc w pozyskiwaniu inwestorów, klientów, a nawet porady prawne. Z funkcjonowaniem w preinkubatorze wiążą się koszty abonamentu sięgające od 160 do 180 zł miesięcznie.
(...)

Podobny preinkubator działa już także przy Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Rzeszowie. Tam na studentów czekają m.in. trzy hale produkcyjne, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna.

Inkubacja
Po okresie preinkubacji np. po ukończeniu studiów młody przedsiębiorca może rozpocząć działalność na własną rękę. W sytuacji, w której nadal oczekuje pomocy czy też doradztwa, może skorzystać z któregoś z inkubatorów dla młodych przedsiębiorców. Tu firma działa już jednak na rynkowych zasadach, korzystając jedynie z doradztwa i tańszej powierzchni biurowej. A w kolejnym etapie swojego rozwoju firma może przenieść się do któregoś z parków naukowo-technologicznych.

Warto też zainteresować się projektami realizowanymi w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej”. Można tu otrzymać dotacja na inkubację oraz na inwestycję w nowo utworzone przedsiębiorstwo innowacyjne (w formie objęcia udziałów). Projekty wspierające powstawanie nowych firm innowacyjnych prowadzą inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne. Po pierwszym rozdaniu dotacji z działania 3.1 ze swoimi projektami starują m.in. Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum”, Instytut Netable, JCI Venture, Agencja Rozwoju Pomorza czy Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego [2]. Jeszcze niedawno o takich warunkach na starcie, jakie te instytucje oferują najciekawszym pomysłodawcom, można było tylko pomarzyć.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu na Portalu Innowacji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: inkubator przedsiębiorczość akademicka start up dotacje preinkubacja pomysł na biznes
Źródło: Portal Innowacji, Paweł Grzybowski
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE