Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Europejski Bank Inwestycyjny zaoferuje innowacyjne kredyty dla projektów B+R


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-03-02 14:09:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Risk-Sharing Finance Facility (RSFF) - nowy instrument finansowania projektów w 7 PR - umożliwi realizację projektów badawczych polskim organizacjom badawczym, szkołom wyższym, wspólnym inicjatywom technologicznym i podmiotom z obszaru Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, osobom prawnym oraz małym, średnim i większym przedsiębiorstwom.
Jak informuje Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych UE, oprocentowanie kredytów udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny będzie atrakcyjne dzięki mniejszemu kosztowi pozyskania środków przez wiarygodny bank oraz rezygnacji EBI z zysku.

Jak tłumaczy przedstawicielka KPK, beneficjentami programów finansowych EBI są przede wszystkim duże projekty, prowadzone nie tylko przez instytucje naukowe, ale również przez konsorcja nauki z przemysłem - projekty stricte badawcze, realizowane przy udziale sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W 7 PR wyznaczono różne priorytety – m.in. zdrowie, środowisko, technologie informacyjne. Dla tego typu projektów dedykowany jest właśnie instrument RSFF.

Jak informuje na swoich stronach KPK, celem uruchomienia Finansowego Instrumentu Podziału Ryzyka RSFF jest wspieranie badań naukowych i innowacyjności w Europie poprzez zwiększenie dostępu do funduszy dla ryzykownych projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych (B+R).

Ponieważ projekty B+R, w porównaniu do projektów tradycyjnych, obarczone są wysokim ryzykiem, instytucje i rynki finansowe niechętnie je finansują. Dlatego stworzono mechanizm finansowania bazujący na kredytach, jako instrumentach o niewykorzystanym potencjale w zakresie finansowania badań w Europie.

Jak tłumaczą eksperci KPK, instrument RSFF bazuje na zasadzie podziału ryzyka kredytowego między KE i EBI. Nie dostarcza grantów, nie jest też mechanizmem ryzyka kapitałowego, typu venture capital, ale opiera się na udzielaniu kredytów i gwarancji. Kredyty udzielane lub gwarantowane przez EBI będą mogły być wykorzystane na pokrycie do 50 proc. kosztów projektu.

RSFF ma być dostępny również dla sektora MŚP - zgodne z celami programu "Współpraca". EBI koncentruje się na sektorach: Inżynieria/Transport, Energia, ICT, Life Sciences i Infrastruktury badawcze, jednak nie wyklucza finansowania innych projektów, poza tymi, które dotyczą innowacji komercyjnych – te nie wchodzą w zakres 7 PR.

Pierwsze podpisane umowy w ramach RSFF potwierdzają bardzo silną współpracę EBI z Europejskimi Platformami Technologicznymi (EPT), co prowadzi do wniosku, że wykorzystanie mechanizmu skoncentruje się, przynajmniej w pierwszych latach, na dużych projektach z udziałem przemysłu.

RSFF będzie najbardziej korzystny w przypadku kredytów udzielanych bezpośrednio przez EBI (powyżej 7,5 mln Euro). Niższe kredyty udzielane poprzez sieci banków partnerskich będą wdrożone z opóźnieniem, ze względu na brak sprawdzonych procedur w bankach dla kredytowania sfery B+R.

Tagi: nauka obszar innowacyjność transport ekspert procedura ryzyko wysoki kredyt sektor organizacja innowacja instytucja technologia bank projekty koszty projekt polski fundusz program osoba umowa cel wniosek zasada rynek przedsiębiorstw przypadek koszt europejski euro
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE