Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

WSiP w Google Book Search


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-03-02 14:09:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo wydawnicze zdecydowały się na umieszczenie swoich książek w programie Google Book Search. Fragmenty książek będą dostępne już od kwietnia - informuje PAP.
Podobnie jak wyszukiwarka internetowa, usługa Google Book Search umożliwia m.in. znalezienie książki na podstawie jej krótkiego fragmentu, ale też dodatkowych kluczy tematycznych. W Google Book Search można za darmo przeczytać do 20 proc. zawartości danej książki.

Google Book Search jest bardzo popularną usługą w USA i Europie Zachodniej, dotychczas jednak nie było tam książek w języku polskim. WSiP jest pierwszym polskim wydawnictwem, które nawiązało współpracę z Google. Od kwietnia w wyszukiwarce dostępnych będzie kilkaset książek tego wydawnictwa - podręczników i pozycji naukowych.

"Traktujemy wejście do projektu Google Book Search jako zabieg marketingowy, który ma zwiększyć dostępność dla klienta wydań papierowych. Taka usługa internetowa podnosi komfort wyboru interesujących czytelnika pozycji. Jesteśmy pierwszymi na polskim rynku, którzy próbują współpracy z Google Book Search, za rok ocenimy jej efekty" - powiedział PAP Wojciech Jędrychowski z WSiP.

Aby zbadać skuteczność programu Google Book Search, wydawnictwo Cambridge University Press przeanalizowało różnice w sprzedaży książek wydanych przed 2000 r., w latach 2003 i 2006. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych sprzedaż książek objętych programem Google Book Search była o 20 proc. wyższa niż sprzedaż pozycji, które nie zostały przesłane do programu. Wydawcy zauważyli, że Google Book Search pozytywnie wpływa na sprzedaż także starszych tytułów, nie objętych tak intensywną promocją jak nowości.

W Google Book Search dla każdej książki tworzone są dodatkowe strony informacyjne, aby można było szybko odnaleźć wszelkiego rodzaju potrzebne informacje: recenzje, odniesienia w sieci, mapy itp. Obok książki umieszczono też link do sklepu internetowego, gdzie można kupić książkę.

Jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi lub jeśli wydawca wyraził zgodę, możliwe jest wyświetlenie jej podglądu, a w niektórych przypadkach nawet całej jej treści. Kopie książek zaliczanych do domeny publicznej można pobrać za darmo w formacie PDF.

Tagi: klient 2006 rok projekt prawo polski informacja program rynek przypadek
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE