Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wesprze Inicjatywę Mikro


Wiadomości | Finanse 2009-02-13 08:08:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzieli Inicjatywie Mikro czyli funduszowi pożyczkowemu dla małych firm kredytu w wysokości 3 mln euro na wsparcie ich rozwoju - informuje gazeta.pl

Oprócz pożyczki Inicjatywa otrzyma również pomoc techniczną, sfinansowaną przez UE.

Inicjatywa Mikro działa w sektorze małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw w Małopolsce i na Śląsku. Tam wiele osób znalazło się bez pracy lub zagrożonych jest jej utratą na skutek zamknięcia kopalń i hut. Przeszkodą dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność jest brak kapitału.

Niedawne badania UE wykazały, że popyt na mikro-kredyty w Polsce jest bardzo duży. Jedynie 3 procent zarejestrowanych w Polsce małych firm i mikroprzedsiębiorstw korzysta z kredytu uzyskanego w sektorze finansowym. Tak więc Inicjatywa Mikro ma na celu wypełnienie tej luki.

Inicjatywa Mikro rozpoczęła w Polsce działalność w lutym 1996 r., dzięki środkom finansowym przyznanym Polsce przez rząd USA oraz pomocy ze strony sieci Opportunity International - międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój przedsiębiorczości. W Polsce ma siedem biur.

Obecnie prowadzony przez Inicjatywę Mikro program pożyczkowy jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednym z priorytetów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest wspieranie drobnych i małych firm, zwłaszcza zapewnienie im źródeł finansowania.

Małe przedsiębiorstwa to takie, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro. Natomiast mikroprzedsiębiorstwa zatrudniają mniej niż 10 pracowników; ich roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: biuro kredyt sektor organizacja rozwój przedsiębiorstwa bank przedsiębiorczości pomoc działalność firma praca fundusz program polska cel europejski euro
Źródło: Gazeta.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE