Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jakie obowiązki podatkowe ma firma jako płatnik podatku dochodowego?


Wiadomości | Księgowość 2009-02-13 08:02:34

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, do końca lutego płatnicy muszą sporządzić dla podatników informacje PIT-11 oraz wypełnić PIT-40.

(…) Informacja o dochodach i zaliczkach
PIT-11 to informacja o uzyskanych dochodach w danym roku przez podatnika i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są zobowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje PIT-11. W informacji PIT-11 wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Sporządzenie i przekazanie informacji PIT-11 to nie jedyny obowiązek płatnika. Również w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego płatnicy mają obowiązek sporządzenia rocznego odliczenia podatku za podatnika na formularzu PIT-40. Jednak tu uwaga, płatnik sporządzi PIT-40 za 2008 rok tylko wtedy, gdy podatnik przed 9 stycznia 2009 r. złożył płatnikowi PIT-12. Roczne obliczenie podatku płatnicy przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych od stycznia do grudnia płatnik pobiera z dochodu za marzec roku następnego. Różnica ta, na wniosek podatnika, może być pobrana z dochodu za kwiecień roku następnego. W razie gdy stosunek uzasadniający pobór zaliczek ustał w styczniu lub w lutym, różnicę pobiera się z dochodu za miesiąc, za który pobrana została ostatnia zaliczka. Pobraną różnicę płatnicy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla płatnika naczelnik urzędu skarbowego, łącznie z zaliczkami za te miesiące. Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.

W tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, zatem termin na sporządzenie m.in. PIT-11 i PIT-40 zostanie przedłużony do 2 marca. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (…)

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok podatek ustawa informacja podatnik termin wniosek przypadek 2008 formularz 2009 zaliczka rachunek gazeta umowy
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE