Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy warto inwestować w innowacje?


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-02-12 09:22:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

KPMG opublikował raport na temat sektora badawczo-rozwojowego w Polsce. M.in. wskazuje on na nieumiejętność współpracy przedsiębiorców z sektorem B+R.

Choć przedsiębiorstwa działające w naszym kraju coraz chętniej angażują się w prace badawczo-rozwojowe, to jednak połowa badanych firm w Polsce przeznacza na ten cel poniżej 2% swoich przychodów. Jest to wyniki znacząco niższy niż średnia na obszarze UE wynosząca 2,3% dla 1000 firm najwięcej inwestujących.

Z opracowania wynika, że działalność badawczo-rozwojową (B+R) prowadzi 60 procent polskich przedsiębiorstw. Służy ona głównie poprawie istniejących już produktów, urządzeń, materiałów i procesów. Tylko nieliczne firmy prowadzą jednak badania o charakterze teoretycznym lub eksperymentalnym.

Autorzy ekspertyzy KPMG przyznają, że ponad 90 procent badanych przedsiębiorstw współpracuje z krajowymi jednostkami naukowymi i badawczymi, jednak obydwie strony (naukowcy i przedsiębiorcy) oceniają, że ta współpraca układa się fatalnie.

W raporcie zwrócono uwagę, że niemal 80 proc. przedsiębiorstw nigdy nie korzystało z pomocy publicznej. Co więcej, pomimo coraz większej dostępności tych środków, połowa ankietowanych firm nie jest nimi zainteresowana. W opinii ekspertów KPMG, główną barierą są zbyt skomplikowane procedury.

Wydatki publiczne Polski na B+R wynoszą zaledwie 75 procent średniej w Unii Europejskiej (w stosunku do PKB) i 98 procent średniej dla Europy Środkowej.
"Z drugiej strony warto odnotować, że niemal co piąta ankietowana firma osiągnęła lub przekroczyła ten średni unijny poziom wydatków" - twierdzi Marcin Rudnicki, Partner, Doradztwo Podatkowe, Firma Doradcza KPMG, jeden z autorów raportu. - "Państwo musi także jak najszybciej znieść bariery biurokratyczne w dostępie do środków publicznych. Powinno wprowadzić ulgi podatkowe na działalność badawczo rozwojową i umożliwić zaliczanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów".

Pełny tekst raportu można pobrać ze strony KPMG.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: obszar raport doradztwo ulga procedura jednostka wynik sektor kraj unia wydatek innowacja przedsiębiorstwa przychody koszty przedsiębiorcy pomoc przedsiębiorców działalność firma praca polski polska cel przedsiębiorstw europejski
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, KPMG
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE