Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

GP: Słaby złoty szkodzi firmom z dotacjami


Wiadomości | Dotacje 2009-02-10 11:49:13

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiła się po pomoc pierwsza firma, która może zrezygnować z unijnej dotacji ze względu skok kosztów inwestycji wywołany bardzo słabym złotym. W jej ślady mogą iść kolejne.

Osłabienie złotego może spowodować masowe rezygnacje z unijnych dotacji, które na inwestycje w ubiegłym roku wzięli przedsiębiorcy. Z naszych informacji wynika, że taki scenariusz już w tym momencie rozważa kilkunastu beneficjentów programu Innowacyjna Gospodarka. Schemat jest prosty: w ramach swoich inwestycji muszą kupić urządzenia za granicą. Szkopuł w tym, że dotacje dostaną na ten zakup w cenach z I połowy 2008 r., gdy kurs euro nurkował w dół w okolice 3,2 zł. Obecnie wynosi powyżej 4,4 zł, a w ubiegłym tygodniu zbliżył się nawet do 4,7 zł.

- Tak wysoki kurs euro może postawiać pod znakiem zapytania realizację naszego projektu - otwarcie przyznaje Rafał Oracz, dyrektor zarządzający CR Media, która uzyskała dotacje w ramach Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Dodaje, że zakupy urządzeń, które stanowią ok. 40 proc. całej inwestycji, były planowane po kursie 3,35 zł. Spadek wartości złotego spowodował gigantyczny wzrost kosztów inwestycji.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę trudności z dostępem do kredytu na rynku komercyjnym, to pozyskanie kolejnych środków na tę inwestycję byłoby trudne - podkreśla Rafał Oracz. Podobne trudności mają także inni beneficjenci unijnych dotacji. - Poczekam jeszcze parę tygodni i jeśli złoty nie zacznie się umacniać, to machnę ręką na dotacje - dodaje prezes innej firmy, która dostała wsparcie z programu Innowacyjna Gospodarka.

Swojej szansy CR Media upatruje w rządzie. Liczy, że pozyska dodatkowe środki z funduszy unijnych na swój projekt. W ubiegłym tygodniu skierowało do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wniosek o zwiększenie dotacji. Według Michała Turczyka z firmy doradczej Deloitte, pieniądze na taką operację można znaleźć bez problemu. Są one już w budżecie Działania 4.4, który na okres 2007-2013 wynosi ok. 1,5 mld euro.

- Słabnący złoty spowodował nie tylko problemy przedsiębiorców, lecz także zwiększył pulę środków na dotacje - mówi Michał Turczyk. W ciągu siedmiu miesięcy przybyło na ten cel 2 mld zł, z czego połowa już została przeznaczona na wsparcie dla firm. Jednak do tej pory nie zdarzyło się, by podniesiono komuś wartość dofinansowania. - W tym przypadku każdą sprawę należałoby rozpatrywać indywidualnie, bo część beneficjentów mogła wcześniej dokonać zakupów inwestycyjnych - mówi ekspert Delloite.

SILNE EURO KORZYSTNE DLA SAMORZĄDÓW

Problemy z unijnymi dotacjami, spowodowane niskim kursem euro wobec złotego, miały w latach 2007-2008 samorządy, które dostały wsparcie z Funduszu Spójności na realizację dużych inwestycji w zakresie ochrony środowiska. Według szacunków resortu rozwoju, dziura w ich budżetach wynosiła na początku 2008 roku ok. 2 mld euro. Rząd przyszedł z pomocą samorządom, oferując im nisko oprocentowane pożyczki oraz sugerując cięcie inwestycji i powtarzanie przetargów na wykonawców. Ostatecznie problemy samorządów rozwiązało osłabienie złotego pod koniec 2008 roku.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ekspert resort moment wysoki środowisko pieniądze 2013 problem zakup kredyt wartość ochrona cena agencja działania wzrost przedsiębiorczości koszty przedsiębiorcy inwestycja pomoc dotacja przedsiębiorców firma rok projekt polski informacja fundusz program 2007 cel wniosek rynek przypadek 2008 gospodarka euro
Źródło: GP/forsal.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE