Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Możliwość rozliczania się przez firmy w walutach obcych staje się faktem


Wiadomości | Finanse 2009-02-10 09:28:55

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja ustawy prawo dewizowe oraz ustawy kodeks cywilny znosi zasadę walutowości w Polsce. Od tej pory każdy przedsiębiorca będzie mógł rozliczać się w euro i w innych walutach a nie tylko w polskich złotówkach.

To jedno z kluczowych działań rządu, które w dobie kryzysu na światowych rynkach ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności w naszym kraju. Projekt został przygotowany przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Nowe przepisy weszły w życie 24 stycznia br.

Obowiązujące zapisy ustawy kodeksu cywilnego i prawa dewizowego stanowiły dotychczas poważaną przeszkodę dla przedsiębiorców zajmujących się eksportem, czy importem. W ostatnim czasie polscy przedsiębiorcy mieli także do czynienia z wahaniami kursu złotego wobec euro i innych walut, co jest związane z większym ryzykiem kursowym ponoszonym przez firmy.

Wchodząca w życie nowelizacja umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie to wymagało, jak dotychczas, uzyskania każdorazowo zezwolenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Procedura ta bowiem komplikowała kwestie związane z płatnościami pomiędzy firmami.

Zmiany prawa dewizowego i kodeksu cywilnego ułatwią również transakcje kontrahentom, którzy dzięki propozycjom wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda nie będą musieli przeliczać waluty obcej na polską złotówkę. Nowe przepisy będą też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce, aniżeli opcje walutowe. Pozwolą bowiem osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku.

W opinii resortu gospodarki wchodząca w życie nowelizacja wprowadza mniej obowiązków związanych m.in. z przeliczaniem i księgowaniem operacji finansowych. Tym samym spełnia oczekiwania sektora MSP. Zmiany w prawie dewizowym i kodeksie cywilnym pozwolą także ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe w prowadzonej działalności. Wpłyną zatem korzystnie na ich konkurencyjność na rynkach Unii Europejskiej.

Nowelizacja prawa dewizowego i kodeksu cywilnego są ustawami, które weszły do pakietu ponad 20 ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, których głównym celem jest tworzenie przyjaznego prawa gospodarczego.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: umowy resort procedura ryzyko rzecz życie nowelizacja przedsiębiorca sektor kraj unia bank przedsiębiorczości przedsiębiorcy przedsiębiorców działalność firma projekt prawo ustawa polski działalności polska cel rynek europejski gospodarka euro
Źródło: MG
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE