Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Parkiet: 390 mln euro dla nowych firm na e-usługi


Wiadomości | Dotacje 2009-02-05 11:00:04

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Z początkiem marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zacznie przyjmować wnioski od firm, które chcą rozwinąć skrzydła na rynku e-usług.

Jest to drugie z działań figurujących na liście najbardziej oczekiwanych unijnych programów współfinansowanych przez Unię Europejską.

– W połowie lutego wywiesimy na naszych stronach internetowych dokumentację dotyczącą konkursu. Z początkiem marca zaczniemy przyjmować wnioski. Nabór zakończy się po miesiącu – mówi Jacek Bukowicki z PARP. Dodaje, że obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, więc lepiej nie czekać do ostatniej chwili. – Jeżeli zbierzemy wnioski obejmujące projekty o wartości przekraczającej dostępną alokację, to skrócimy okres składania aplikacji – tłumaczy Bukowicki. Kierowana przez prezes Danutę Jabłońską PARP zapowiada, że w 2009 roku wnioski na wsparcie będą przyjmowane w trzech rundach. Dostępna pula środków w pierwszej rundzie wynosi około 100 mln zł. Przez cały rok agencja zamierza wydać 25 proc. z 390 mln euro przyznanych na to działanie na lata 2007–2013.

Jest o co walczyć, bo w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka można otrzymać od 20 tys. do 1 mln zł bezzwrotnej pomocy. Warunek? Firma nie może działać na rynku dłużej niż rok, a zgłoszony przez nią projekt musi być rentowny i umożliwić jej działalność co najmniej 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu.

W zamian mikro i małe firmy (do nich skierowane jest to działanie) mogą otrzymywać zwrot do 85 proc. kosztów kwalifikowanych w ciągu dwóch lat – związanych np. ze składkami ZUS, wynajmem pomieszczeń, zakupem sprzętu komputerowego, a nawet materiałów biurowych.

Bukowicki podkreśla, że dla ekspertów oceniających wnioski bardzo istotne będzie to, czy e-usługa oferowana przed firmę spełnia następujące kryteria: jest świadczona automatycznie, czyli w czasie rzeczywistym, drogą elektroniczną, zdalnie, na indywidualne żądanie.

Duże szanse na wsparcie mają zatem projekty polegające na tworzeniu serwisów społecznościowych, forów dyskusyjnych, czatów, gier online, umożliwiających odsłuchiwanie stron www czy rozpoznawanie i synteza mowy.

Na pieniądze nie mogą natomiast liczyć twórcy sklepów internetowych oraz firmy świadczące usługi w zakresie poczty elektronicznej, hostingu, czyli utrzymywania kont www. Z programu wykluczono też usługi telekomunikacyjne świadczone przez internet.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: działanie pieniądze 2013 zakup 2009 internet realizacja wartość zwrot warunek agencja działania usługi zus przedsiębiorczości koszty pomoc działalność firma rok projekt polski program polska 2007 wniosek zasada rynek gospodarka euro
Źródło: www.parkiet.com
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE