Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Łatwiej o tzw. zewnętrzne finansowanie


Wiadomości | Księgowość 2009-02-03 12:58:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak donosi Bankier.pl w ślad za Centrum Informacyjnym Rządu, małym i średnim firmom oraz mikroprzedsiębiorcom łatwiej będzie o tzw. zewnętrzne finansowanie, zwłaszcza w formie kredytów.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i niektóre osoby prawne oraz ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych. Propozycje zmian wynikają z realizacji rządowego "Planu stabilności i rozwoju". Komunikat CIR podaje, że "Dzięki nim polscy przedsiębiorcy będą mogli spełnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez sektor bankowy, co ma związek z ryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego".

Według nowych przepisów zdecydowanie wzrośnie rola Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie on udzielał (we własnym imieniu i na własny rachunek), poręczeń lub gwarancji w ramach programów rządowych, uchwalonych przez Rade Ministrów. Rozszerzono też katalog celów, na które można przeznaczyć kredyt objęty poręczeniem lub gwarancją, o wspieranie eksportu polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych.

Do tej pory BGK udzielał poręczeń i gwarancji ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Jednak ma on być zlikwidowany, podobnie jak Fundusz Poręczeń Unijnych. Aktywa netto zlikwidowanych funduszy zasilą fundusz statutowy BGK.
W komunikacie napisano, że "Założono, że BGK w porozumieniu z ministrem finansów, będzie przygotowywał plan rzeczowo-finansowy związany z realizacją programów rządowych. Zostanie w nim przedstawiona m.in.: łączna kwota, do której BGK może udzielać poręczeń i gwarancji w ramach programów rządowych oraz przewidywane wydatki z tytułu udzielanych poręczeń i gwarancji".
BGK będzie mógł również udzielać (w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa) poręczeń i gwarancji, które nie stanowią pomocy publicznej, powyżej kwoty 10 mln euro do 30 mln euro.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: plan ryzyko rachunek centrum nowelizacja kredyt sektor finanse wydatek realizacja bank przepisy kwota przedsiębiorcy pomoc firma projekt ustawa polski fundusz osoba euro
Źródło: Bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE