Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Hübner: nie rezygnujcie z innowacji


Wiadomości | Dotacje 2009-02-03 09:14:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jaką drogą ma kroczyć Podkarpacie, by wyrwać się z ogona regionów Unii Europejskiej? - Nie zbaczajcie ze ścieżki innowacji. Innego wyjścia nie ma. I przyspieszcie korzystanie z pieniędzy unijnych - wskazywała Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej UE.

- To była naprawdę fajna debata o przyszłości regionu - oceniła na konferencji prasowej minister Hübner rozmowę, która odbyła się już na sam jej koniec.

Debatę zorganizował urząd marszałkowski. W ub.r. zaczęliśmy realizację największego jak dotąd programu regionalnego, w ramach którego Podkarpacie w latach 2007-13 dostanie 1,136 mld euro od unijnego podatnika. Na dobre ten program rozkręci się w tym roku. Debata miała odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku ma zmierzać Podkarpacie. Tytuł: "Z granicy w stronę rozwoju - debata o przyszłości województwa podkarpackiego".

Kryzys ma mobilizować

Tego, że właśnie na innowacje powinniśmy postawić, pewna jest właśnie komisarz Hübner: - Wiemy wszyscy, że jest kryzys. Nie możemy go lekceważyć, ale on powinien mobilizować. Trzeba realizować to wszystko, co założyliście - tylko szybciej. Zamiast nieustannie mówić o kryzysie, trzeba mówić o potrzebie ożywienia gospodarki i iść do przodu - mówiła. I apelowała do władz województwa: - I broń Boże nie myśleć o zejściu ze ścieżki innowacyjności. Bardzo tego trzeba pilnować - mówiła.

I wszyscy jej uważnie słuchali. Przypominała, że Podkarpacie przez tych kilka lat dostanie z różnych programów 2,1 mld euro.

Opowiadała, że jako komisarz UE zwiedziła 230 regionów spośród 271 istniejących w UE. - Podkarpackie na ich tle należy do tych, które mają ogromny potencjał rozwojowy - oceniła. Wspominała, że kiedy została komisarzem, a było to w 2004 roku, w pierwszym tygodniu jej urzędowania zjawili się u niej ludzie, którzy opowiedzieli jej, że mają pomysł powołania w Rzeszowie Doliny Lotniczej. - A potem regularnie dowiadywałam się, co się dzieje z tym projektem. I on się powiódł. Często w swojej pracy opowiadam o tym. To wielkie bogactwo Podkarpacia: zdolność do współpracy - mówiła.

Do atutów Podkarpacia zaliczyła też dobrze wykształconą młodzież. A także pomysł tworzenia klastrów, czyli zespołów firm jednej branży. U nas takim klastrem jest właśnie Dolina Lotnicza. Chwaliła też Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Przed debatą odwiedziła BorgWarnera, pierwszą firmę, która rozpoczęła produkcję w parku.

- Mam taki apel: nie iść w przeciętność, bo nas na to nie stać. Nie wybierajmy w przetargach najtańszych ofert, niech naszych autostrad nie buduje się najtaniej, bo per saldo wyjdzie to dużo drożej. Nawet jak budujemy w regionie jakiś obiekt, budujmy tak, żeby przyjeżdżali go oglądać ludzie z Japonii, nie budujmy setek nijakich i byle jakich obiektów. Wiem, to w Polsce, gdzie ciągle jest za mało pieniędzy i wszystko się robi najtaniej, bardzo trudne - mówiła.

O tym, że musimy stawiać na innowacyjność, wiedzą też władze województwa: - 288 mln euro [z 1,136 mld - przyp. red.] z RPO wydamy właśnie na innowacyjną gospodarkę - podkreślił Zygmunt Cholewiński, marszałek podkarpacki.

Spotkanie odbyło się ponad podziałami. Na debatę marszałek zaprosił wojewodę Mirosława Karapytę. A ten wskazywał, że Podkarpacie, aby stać się konkurencyjnym regionem w UE, musi jak najszybciej uporać się z problemami komunikacyjnymi, musi też umocnić rolę Rzeszowa i wykorzystać swoje przygraniczne położenie. - Dostałem właśnie zaskakujące dane w sprawie handlu przygranicznego. Wydawać by się mogło, że granica dzieli, a okazało się, że tylko w jednym kwartale Ukraińcy zostawili u nas 540 mln zł przy granicy. Ankieterzy przepytali 21 tys. osób - mówił wojewoda Karapyta.

Trzymajmy się fizyki

Na debatę przyszło wiele osobistości. Byli rektorzy szkół wyższych, samorządowcy, posłowie. Rektor Politechniki Rzeszowskiej Andrzej Sobkowiak opowiadał o swoich doświadczeniach z USA, gdzie przebywał przed laty na stypendium. Podał dwa przykłady miast, które - jak się wyraził - położone są w morzu zboża, ale kwitną dzięki istnieniu tam silnych uniwersytetów.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna, z kolei całe swoje wystąpienie poświęcił przeszkodom, które stoją na drodze rozwoju regionu. Przede wszystkim wskazywał na brak jasnej i jednolitej strategii rozwoju województwa, która zgodna byłaby z tym, co wypracowują gminy i powiaty. Dodawał, że nie wiadomo tak naprawdę, jakie są priorytety województwa, a te wymieniane w oficjalnych dokumentach są zbyt rozproszone.

Przykładami, które mogą podnieść na duchu każdego mieszkańca Podkarpacia, sypał jak z rękawa Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów. Przypominał, że to on był w 2004 roku u minister Hübner razem z posłem Mieczysławem Janowskim w sprawie Doliny. Zachwalał zmiany, jakie zaszły w jego firmie. Pokazywał zdjęcia, na których widać WSK sprzed sześciu lat i stan obecny. Zmiana jest kolosalna. Kiedyś to były szare hale, dziś nowoczesne.

Nawet o kryzysie mówił z uśmiechem: - W tym roku to jeszcze nic. W przyszłym dopiero będzie źle, będą zwolnienia. Ale to nic. Tak to już jest w gospodarce rynkowej. To naturalna selekcja, trzeba to przetrzymać. Ucząc się o gospodarce socjalistycznej, słyszałem, że jest lepsza od zachodniej, bo nie przeżywa co siedem lat kryzysu. Ale nie sądzę, by na tej sali byli tacy, którzy chcieliby wrócić do czasów gospodarki socjalistycznej - mówił.

Długo i kwieciście opowiadał o tym, że WSK współpracuje z politechniką i kilkunastoma szkołami średnimi tak, aby zawczasu przygotowywać kadry dla Doliny. A co ciekawe - chcą sięgać też po przedszkolaków. - Od kwietnia na politechnice będą raz w miesiącu zajęcia dla przedszkolaków, podczas których będą prezentowane w przystępny sposób doświadczenia. Wszystko po to, żeby żadne dziecko nawet nie myślało o marketingu i zarządzaniu. Tylko chemia, matematyka, fizyka - mówił Darecki, a przez salę przeszła fala śmiechu.

Pochwalił się też, że 4 marca przyjedzie na Podkarpacie grupa 40 menedżerów z Japonii, którzy chcą zobaczyć Dolinę Lotniczą.

Na koniec wskazał, że Podkarpacie nie musi się opierać tylko na jednym klastrze. - W naszym regionie powstaje już drugi, ekorolniczy. Za miesiąc oba, a więc Dolina i klaster ekorolniczy, spotkają się i podpiszą porozumienie - zapowiedział.

Danuta Hübner dodawała potem: - Innowacyjność nie oznacza, że musicie tu mieć wyłącznie technologie na miarę XXI czy XXII wieku. Innowacja może być w turystyce i polegać na jakichś ciekawych rozwiązaniach.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacyjność urząd polityka polityk oferta problem województwo 2004 unia innowacja technologia konferencja dokument firma praca rok projekt program polska 2007 podatnik europejski należy gospodarka euro
Źródło: www.gazeta.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE