Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak wykorzystać fundusze europejskie dla rozwoju przedsiębiorstw?


Wiadomości | Dotacje 2009-02-03 09:09:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

PKPP Lewiatan opracowała przewodnik po programach wsparcia dla firm: "Mapa przedsiębiorcy 2007-2013". Mapa jest autorskim wyborem najefektywniejszych i najciekawszych programów, działań i schematów. Pomoże ona przedsiębiorcom odnaleźć taki rodzaj wsparcia, który najlepiej pasuje do ich planów oraz przedsięwzięć rozwojowych, pomoże też sprawnie zrealizować projekt.

O jaką dotację się starać? Do jakiej instytucji się zgłosić? Jakie koszty w projekcie są kwalifikowalne? Odpowiedzi na te pytania szukają przedsiębiorcy zainteresowani wykorzystaniem funduszy unijnych. "Mapa przedsiębiorcy", która jest zbiorem informacji teoretycznych wraz z przykładami praktycznymi, dostarczy odpowiedzi na te pytania. Zawarte w poradniku przepisy i porady ułatwią podjęcie kluczowych decyzji.

Od 2004 roku przedsiębiorcy mogą rozwijać swoją działalność korzystając z funduszy europejskich. Zainteresowanie dotacjami jest ogromne: w latach 2004-2006, w pierwszym okresie wdrażania programów współfinansowanych przez Unię Europejską przedsiębiorcy złożyli ponad 30000 projektów i do listopada 2008 r. wykorzystali prawie w stu procentach przeznaczone dla nich środki.

Największą popularnością cieszyły się schematy inwestycyjne przeznaczone na przedsięwzięcia podnoszące konkurencyjność przedsiębiorstw, w których popyt kilkukrotnie przewyższał dostępne środki. Firmy mogły ponadto pozyskać współfinansowanie na projekty badawcze, doradztwo, szkolenia czy wyjazdy na targi i misje gospodarcze.

Doświadczenia tego okresu wykorzystano, projektując nowe programy na lata 2007-2013, w których oferta dla firm jest znacznie bardziej zróżnicowana: przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie z programów ogólnokrajowych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki oraz Infrastruktura i Środowiska. Swoje propozycje w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowało także 16 regionów. Każdy z tych programów to wybór specyficznych i uzupełniających się wzajemnie form pomocy. Tak wiele nowych możliwości oznacza z jednej strony większe szanse na znalezienie optymalnego źródła dofinansowania konkretnego przedsięwzięcia i uzyskanie dotacji z drugiej, znacznie bardziej skomplikowaną strukturę samego wsparcia. Konfederacja chce, by "Mapa przedsiębiorcy" pozwoliła przedsiębiorcom dostrzec nowe możliwości rozwoju firm, zachęciła do sięgania po środki unijne i ułatwiła ich wykorzystywanie.

Oprócz przygotowanej bezpłatnej publikacji odbywają się konferencje i warsztaty dla  przedsiębiorców o podobnej tematyce, które pomogą zgłębić wiedzę na temat funduszy unijnych. Najbliższe zaplanowane na luty konferencje odbędą się w Lublinie i w Łodzi. Bliższe informacje na ten temat dostępne są na stronie www.pkpplewiatan.pl.

Mapa przedsiębiorcy do pobrania w wersji cyfrowej znajduje się na stronie www.mapaprzedsiebiorcy.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: doradztwo targi 2013 oferta wsparcia decyzja 2004 możliwości instytucja projekty 2006 konferencja przedsiębiorcy pomoc dotacja przedsiębiorców działalność firma rok projekt prawo informacja fundusz program 2007 przedsiębiorstw koszt europejski 2008 gospodarka
Źródło: www.bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE