Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rząd o kredytach dla przedsiębiorców


Wiadomości | Finanse 2009-01-29 12:29:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Małym i średnim firmom oraz mikroprzedsiębiorcom łatwiej będzie o tzw. zewnętrzne finansowanie, głównie w formie kredytów. Ma to umożliwić rozszerzenie działalności poręczeniowej i gwarancyjnej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i niektóre osoby prawne oraz ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych.

Jak podano, propozycje zmian wynikają z realizacji rządowego "Planu stabilności i rozwoju".

"Dzięki nim polscy przedsiębiorcy będą mogli spełnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez sektor bankowy, co ma związek záryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego" - napisano w komunikacie CIR.

Projektowane przepisy zakładają, że zdecydowanie wzrośnie rola Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie udzielał (we własnym imieniu i na własny rachunek), poręczeń lubágwarancji wáramach programów rządowych, uchwalonych przez RM.

"Rozszerzono również katalog celów, na które będzie można przeznaczyć kredyt objęty poręczeniem lub gwarancją, o wspieranie eksportu polskich towarów i usług wáramach realizacji programów rządowych" - napisano w komunikacie.

Dotychczas BGK udzielał poręczeń iágwarancji ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, ale ma on być zlikwidowany, podobnie jak Fundusz Poręczeń Unijnych. Aktywa netto zlikwidowanych funduszy zasilą fundusz statutowy BGK, co pozwoli mu zwiększyć skalę działalności poręczeniowej i gwarancyjnej.

"Założono, że BGK w porozumieniu z ministrem finansów, będzie przygotowywał plan rzeczowo-finansowy związany z realizacją programów rządowych. Zostanie w nim przedstawiona m.in.: łączna kwota, do której BGK może udzielać poręczeń i gwarancji wáramach programów rządowych oraz przewidywane wydatki z tytułu udzielanych poręczeń iágwarancji" - czytamy w komunikacie.

Ponadto, BGK będzie mógł udzielać (w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa) poręczeń i gwarancji nie stanowiących pomocy publicznej, powyżej kwoty 10 mln euro do 30 mln euro.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: plan rachunek centrum nowelizacja kredyt sektor finanse wydatek realizacja bank kwota przedsiębiorcy pomoc firma projekt ustawa polski fundusz działalności osoba euro
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE