Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Elastyczny czas pracy pomoże w czasie kryzysu


Wiadomości | Szkolenia 2009-01-20 15:56:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Konfederacja Pracodawców Polskich oznajmiła, że poważne zmiany w systemie pracy mogą nas uchronić nas przed skutkiem kryzysu ekonomicznego.

Według KPP elastyczne godziny czasu pracy oraz zmiana podejścia do systemu pracy mogą uchronić wiele osób przed utratą posady, a pracodawcom ułatwią zachowanie personelu.

KPP opowiada się między innymi za umożliwieniem stosowania instytucji tzw. indywidualnych kont czasu pracy. Instytucja ta polega na tym, iż każdemu pracownikowi „otwiera” się jego indywidualne konto czasu pracy, na którym kumulowane są godziny, w których, ze względu na brak produkcji, nie świadczył pracy, choć otrzymał „pełne” wynagrodzenie.

Tak zebrane godziny mogą zostać „odebrane” w sytuacji, gdy koniunktura się odwróci i ilość zamówień będzie tak duża, iż pracodawca będzie miał zapotrzebowanie na pracę pracowników ponad obowiązujące ich normy czasu pracy. Rozwiązanie to powszechnie stosują np. firmy w Niemczech. Jest to dobre wyjście dla firm działających np. w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ zapotrzebowanie na ich produkty jest zmienne.

KPP postuluje także powszechne stosowanie klauzuli opt-out, czyli zasady, zgodnie z którą pracownik może wyrazić zgodę na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, a pracodawcy nie wolno dyskryminować lub wyciągać konsekwencji wobec pracownika, który nie wyrazi takiej zgody.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: produkcja produkt godzina instytucja firma praca polski pracownik pracodawca zasada system
Źródło: Gazeta Wyborcza
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE