Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kredyt Technologiczny


Wiadomości | Finanse 2009-01-15 12:53:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 1 stycznia 2009 roku kredyt technologiczny będzie funkcjonował na nowych zasadach. Będą go udzielać banki komercyjne ze środków własnych, natomiast BGK spłaci część zaciągniętego kredytu w formie premii technologicznej z Funduszu Kredytu Technologicznego.

Kredyt technologiczny ma być udzielany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przez te banki komercyjne, które podpiszą umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Należy podkreślić, że zgodnie z ustawą, środki FKT będą mogły być wykorzystane jedynie na premie technologiczne. BGK nie będzie już sam udzielał kredytów, a jedynie decydował o częściowej ich spłacie, przyznając premię technologiczną. FKT zostanie dodatkowo zasilony ze środków unijnych funduszy strukturalnych. Wielkość kredytu technologicznego nie będzie (jak do tej pory) ograniczona, natomiast maksymalną wysokość premii określa projektowana ustawa.

Przedsiębiorca będzie składał wniosek o udzielenie kredytu technologicznego do banku kredytującego, po czym bank kredytujący zawrze z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyzna promesę kredytu technologicznego. Wniosek o przyznanie premii technologicznej przedsiębiorca będzie składał do BGK za pośrednictwem banku kredytującego, dołączając do niego warunkową umowę kredytu technologicznego lub promesę kredytu technologicznego oraz komplet dokumentów, w tym zobowiązanie do przekazywania do BGK informacji dotyczących inwestycji technologicznej w zakresie niezbędnym do realizacji obowiązków nałożonych na BGK na podstawie ustawy.

Bank kredytujący będzie sprawdzał kompletność i poprawność wniosków oraz przeprowadzał analizę zdolności kredytowej przedsiębiorców. BGK będzie badał spełnianie warunków ustawowych dotyczących nowości technologii oraz sposobu jej wdrożenia do produkcji na podstawie opinii jednostki naukowej. Jeżeli wniosek będzie zgodny z warunkami i będą dostępne środki z Funduszu, BGK przyzna promesę premii technologicznej. Po przyznaniu przez BGK promesy będzie można przystąpić do realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym. BGK przekaże decyzję o przyznaniu promesy premii technologicznej do banku kredytującego, a bank podpisze z przedsiębiorcą umowę o udzielenie kredytu technologicznego. Kopia tej umowy zostanie przekazana do BGK jako warunek zawarcia umowy o wypłatę premii technologicznej.

Premia nie będzie uzależniona od wartości kredytu, lecz jej wysokość nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł oraz limitów pomocy publicznej na inwestycję dla mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy. Maksymalną kwotę kredytu będzie ustalał bank kredytujący.

Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.
Fundusz Kredytu Technologicznego

Według informacji uzyskanych w BGK  kredyt technologiczny powinien znaleźdź się w ofercie banków komercyjnych pod koniec I kwartału bieżącego roku.

Tagi: przedmiot produkcja jednostka oferta wysokość zakup 2009 przedsiębiorca kredyt realizacja wartość technologia bank warunek przedsiębiorcy inwestycja pomoc przedsiębiorców rok ustawa informacja fundusz umowa wniosek zasada należy
Źródło: BGK
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE